magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Košický zlatnícky cech

Najstaršiu tradíciu v zlatníckom remesle má košický zlatnícky cech. Patril k najstarším a najpočetnejším organizáciam nášho zlatníctva.

Činnosť zlatníkov v meste je známa od 14. storočia. Jej vrchol spadá do obdobia neskorej gotiky. Najvýznamnejším predstaviteľom zlatníckeho remesla v tomto období bol majster Antónius, ktorý je autorom jediného autentického diela - pečatidla mesta Košice z roku 1504.

Až do 16. storočia boli zlatníci sústredení v spoločnom cechu s maliarmi. zachované písomné pamiatky zo 16. storočia poskytujú komplexnejšiu predstavu o ich činnosti a živote. V čase tureckej expanzie v Košiciach pôsobilo mnoho zahraničných zlatníkov, najmä zo Sedmohradska. Domáce zlatníctvo obohatili o nové výrobné a výzdobné prvky. Do 17. storočia pretrváva konjunktúra košického zlatníctva, keď v meste pracovalo 114 zlatníkov. Postupne nastúpili príznaky krízy a úpadku košického zlatníctva. V 18. storočí pracovalo v meste už iba 40 zlatníkov.

V 16. storočí pôsobil v meste vynikajúci zlatník Ján Lippay. Košické zlatníctvo preslávil v 17. storočí Peter Khurmesser , ktorý pôsobil na kráľovskom dvore Henricha IV. v Paríži. Peter Kecskeméti prišiel do Košíc zo Sedmohradska a našiel tu útočisko pred Turkami. Bol dobrým znalcom technológie teoretickej práce o zlatníckom umení. Od roku 1382 až do roku 1862 pôsobilo v meste 352 zlatníkov.


Ukážka prác tovariša žiadajúceho o vstup do cechovej organizácie. Žiadateľ musel predložiť kalich, šperk a pečatidlo.
 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk