magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Uhorské mincovníctvo - toliarové obdobie (polovica 16. storočia - 1892)

Hospodárske pomery začiatkom 16. storočia si vyžiadali razbu veľkej striebornej mince. Pravidelná razba toliarov, ich dielov a násobkov v Uhorsku sa začala až v roku 1553.

Okrem vládnych mincí boli na Slovensku v období toliarovej meny (násobky a diely dukátov, toliarov, denáre, oboly, neskôr grajciare, duáriusy a poltúry) v obehu aj rozličné cudzie razby - poľské, sliezke, české. Začiatkom 18. storočia sa v čase protihabsburského stavovského povstania, ktoré v rokoch 1703-1711 viedol František II. Rákoci, dostali do obehu aj núdzové platidlá, medené poltúry a ich násobky, ako aj tzv. obliehacie mince.


Averz toliara Rudolfa II. (1576-1608), razba kremnickej mincovne z roku 1579, striebro.


Reverz 3 1/2 toliara-hranáča Gabriela Betlena (1613-1629) z roku 1627. Patrí medzi najkrajšie strieborné razby košickej mincovne.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk