magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Storočia v umení

Už prvé stanovy Hornouhorského muzeálneho spolku z roku 1874, ktorý bol predchodcom dnešnej podoby Východoslovenského múzea, vytyčujú nadčasové smery rozvoja inštitúcie a aktivity múzejných pracovníkov. "Zbierať svedectvá minulosti, tieto spracovávať, ochraňovať a sprístupňovať verejnosti" boli a ostanú hlavnými úlohami múzea.

Vyše sto rokov odbornej činnosti generácií pracovníkov na tomto poli hmotnej a duchovnej kultúry nášho národa, bohaté fondy múzea, ktoré v súčasnosti spravuje takmer pol milióna zbierkových predmetov, vytvárajú predpoklady na širokú expozičnú činnosť.

Expozícia Storočia v umení je prezentovaná na dvoch poschodiach v priestoroch rozľahlej secesnej budovy bývalého vojenského veliteľstva z roku 1909. Tu múzeum ponúka reprezentatívny výber zbierkových predmetov, chronologicky a tématicky koncipovaných do expozičného celku zachytávajúceho vývoj umenia a umeleckých remesiel v jednotlivých slohových obdobiach.

Rozsiahla inštalačná plocha umožňuje bohaté zastúpenie všetkých druhov výtvarného umenia a umeleckých remesiel, od architektonických článkov a faksimílií nástenných malieb až po miniatúry v plastike a maľbe, sakrálne, profánne i rustikálne umenie, ale predovšetkým sa tu vystavujú diela, ktoré boli dlho pred očami verejnosti ukryté v depozitároch a reštaurátorských dielňach.

pokračovanie fotogalérie


Pohľad do umelecko-historickej expozície. Portréty 18. a 19. storočia.


Pohľad do umelecko-historickej expozície. Barokový interiér.


Pohľad do umelecko-historickej expozície. Empírový interiér.


Pohľad do umelecko-historickej expozície. Písacia skriňa - baroko.


Pohľad do umelecko-historickej expozície. Renesančná krbová skriňa.


Pohľad do umelecko-historickej expozície. Interiér 19. storočia.


Pohľad do umelecko-historickej expozície. Secesný interiér.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk