magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Papierové platidlá na Slovensku v roku 1945

Po vojenskom neúspechu povstania československá vláda v Londýne zriadila 12. 11. 1944 Československý menový úrad a vydala nariadenie o vydávaní platidiel na slobodnom československom území.

Papierovými platidlami sa stali československé korunové poukážky, vytlačené v roku 1944 v závode Gosnak v Moskve, ktoré sa na československé územie dostali s postupujúcim československým armádnym zborom. Hlavná základňa menového úradu zásobovala poukážkami vojenské jednotky a československé úrady na oslobodenom území. Jej sídlom až do mája 1945 boli Košice.

Korunové poukážky obiehali na Slovensku až do 31. 10. 1945 a spolu s nimi do uvedeného termínu platili aj platidlá Slovenského štátu. Podľa nariadenia Slovenskej národnej rady zo dňa 3. 7. 1945 ich vyššie nominály - 100, 500 a 1000 korún - boli okolkované československými kolkami. Z územia oslobodeného spod maďarskej okupácie sa stiahli všetky platidlá znejúce na pengő, ktoré mali do 26. 6. na tomto území zákonný obeh.

Pre potreby obehu peňazí na Slovensku dala Slovenská národná rada na rýchlo vytlačiť ešte poukážky v hodnote 2000 Sk. S razbou prvých mincí v oslobodenej republike sa začalo v Kremnici v roku 1946.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk