magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Predmincovné výmenné prostriedky

Prvými predmetmi, ktoré možno považovať za platidlá, boli stredomoreské mušle kauri, resp. ozdoby z nich, ktoré na mieste svojho pôvodu mohli byť výmenným prostreidkom - platidlom. za predmincové platislá možno považovať aj nástroje, resp. surovinu na ich výrobu - rohovec, obsidián. Výmenný obchod sa stal nevyhnutnosťou každého spoločenského útvaru.

V dobe bronzovej ako platidlo pravdepodobne slúžili bronzové nákrčníky - hrivny. Hodnota tovaru sa čoraz viacej hodnotila kovom - zlatom, striebrom, meďou, neskôr bronzom. V prvej etape využitia kovov sa vo výmene používali beztvaré hrudky, alebo zliatky. Prvé mince sa začali používať v Číne okolo roku 1200 pred n. l. Na prelome 8. a 7. storočia pred n. l. vznikli mince v oblasti Malej Ázie a Grécka.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk