magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Lovci a zberači

Staršia doba kamenná - paleolit
500 000 - 10 000 rokov pred n.l.

Obdobie opočloveka staršieho paleolitu charakterizujú univerzálne nástroje, tzv. pästné kliny. Tieto na území východného Slovenska doposiaľ poznáme iba veľmi skromne.

V strednom paleolite - v období tzv. moustierskej kultúry, univerzálne formy pracovných nástrojov nahradili špecializované štiepané kamenné nástroje, hroty a driapadlá, ktoré slúžili na rôzne druhy práce. V oblasti pod Vysokými Tatrami sa zistili v travertínových lokalitách. V Gánovciach - Hrádku sa našiel aj travertínový výliatok mozgu neandrtálskeho pračloveka.

V období mladého paleolitu neandrtálskeho pračloveka vystriedal mladopaleotický človek - Homo sapiens sapiens, ktorý žil v organizovanom kolektíve. Poznatky o živote týchto lovcov na území dnešného východného Slovenska možno čerpať predovšetkým z nálezov v Barci, Seni, Tibave, alebo i z oblasti Zemplínskych vrchov, napríklad z Cejkova.


Model pravekého obydlia - staršia doba kamenná.


Pohľad do pravekej časti archeologickej expozície.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk