magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Núdzové papierové platidlá

Revolúcia 1848 - 1849 narušila hospodársku stabilitu Uhorska. Nastal nedostatok drobných medených a strieborných mincí, ktoré sa rýchlo vytratili z obehu. V rámci zákonných opatrení došlo k emisii poukážok v hodnotách 6 a 10 grajciarov, ale tieto potrebám meny a obchodu v mestách nestačili.

Nedostatok drobných peňazí sa preto mnohé mestá i obce snažili nahradiť vydávaním vlastných peňažných poukážok. vydávateľmi takýchto núdzových platidiel v roku 1849 boli aj viaceré mestá na Slovensku - Dobšiná, jelšava, Lučenec, Muráň, Rimavská sobota, Vondrišel (Nálepkovo), Rožňava, Sabinov.

Obyvateľstvo prijímalo peňažné poukážky spravidla iba v okruhu miesta ich vydavateľa, ktorému dôverovalo. Nariadenia ministerstva financií to dňa 15. 5. 1949 ich vydávanie a obeh rázne ukončilo.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk