magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Kremnická mincovňa - producent našich dukátov

Kremnická mincovňa je jednou z najstarších doposiaľ činných mincovní v Európe. Založil ju v roku 1328 uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou. Vplyv na jej založenie mal bohatý výskyt drahých kovov v stredoslovenskej banskej oblasti.

Pri reorganizácii banských a mincovných komôr - administratívnych úradov, úlohou ktorých bol dozor nad ťažbou drahých kovov, manipuláciou s nimi a výrobou mincí sa stala Kremnica. Kremnická mincovňa sa po stáročia svojej činnosti preslávila najmä razbou zlatých mincí - dukátov, ktoré boli mimoriadne kvalitné a výrazne zasiahli do medzinárodného obchodu v stredoveku.

Na ich tradíciu nadviazala razba československých obchodných mincí reprezentovaná jednoduchými dvoj-, päť- a desaťnásobnými dukátmi, ktoré sa razili v rokoch 1923 - 1939, 1951 a 1978.


Kremnický dukát Mateja I. (1458-1490) z rokov 1479-1483.


text pod foto: Kremnický dukát Ferdinanda I. (1562-1564) z roku 1530.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk