magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Konvenčná mena (1753-1857) a spolková "zlatková" mena (1857-1892)

Hľadanie finančných zdrojov a používanie menejhodnotných kovov na razbu núdzových mincí viedlo k použitiu prvých papierových poukážok a k prvým vážnym úvahám o použití medi ako mincového materiálu. Nové vojny, strata bohatých území a všetok postupujúci rozklad feudalizmu a jeho hospodárstva priviedli v rade tereziánskych reforiem i podstatnejšie zmeny vo finančníctve a mincovníctve.

V roku 1753 bola zavedená konvenčná mena - menová dohoda medzi Rakúskom a nemeckými štátmi, tzv. kreditné mince - ich nominálna hodnota bola krytá autoritou štátu.

Rozvoj priemyselného podnikania a snaha vybudovať hospodársku a nemecko-rakúsku jednotu, zaviedli v roku 1857 tzv. spolkový menový systém. Jeho základnou menovou jednotkou bol spolkový toliar. Ten platil so svojimi násobkami a dielmi a každom štáte, ktorý bol členom menového spolku.


Konvenčný toliar Márie Terézie (1740-1780) z roku 1756, razba ktorého sa zaviedla počas toliarového obdobia v roku 1751. Striebro.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk