magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Roľníci a pastieri výšinných osád

Neskorá doba kamenná - eneolit
3 500 - 1 900 pred n. l.

Podstatne sa rozšírila hustota sídiel a poľnohospodári sa rozšírili aj do vyšších horských oblastí, kde zakladali nové osady. Vzrástol chov domácich zvierat, najmä dobytka. Objavili sa masívne zbrane z medi i prvé výrobky zo zlata. S postupným rozvojom špecializovanej remeselníckej výroby sa rozvíjal diaľkový obchod, najmä s kovmi a surovinou kremeňa. Vzrastala úloha muža, menila sa organizácia spoločnosti. V nadstavbových javoch sa rozvíjali kulty dobytka a prejavy pohrebného rítu od kostrového pochovávania až k spaľovaniu mŕtvych.

Osady v eneolite budovali na riečnych terasách, nízkych návršiach i výraznejších kopcoch. Výšinné osady ľudu s kanelovanou keramikou (Dreveník, Plešany, Veľký Šariš, Veľká Lomnica) boli hospodárskymi strediskami zrejme už širšieho okolia.

Záver eneolitu na východnom Slovensku patrí skupinám, ktoré sú dokladom domáceho vývoja (skupina Nyirszég-Zatín) i zásahu cudzích etník (skupina východoslovenských mohýl, šnúrova keramika typu Barca).

Ľud skupiny východoslovenských mohýl obýval hornaté časti severovýchodného Slovenska. Živil sa pastierstvo a svojich mŕtvych pochovával na pahorkoch pod mohýlovými násypmi (Bardejov, Giraltovce, Kožina, Kurima a iné), ktoré dosahovali priemer 10 - 20 metrov.


Medené sekeromlaty z eneolitického pohrebiska v Tibave.


Eneolitická keramika z pohrebiska v Košiciach - Barci.


Model eneolitického domu s kolovou konštrukciou.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk