magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Uhorské mincovníctvo - denárové obdobie (11. storočie - začiatok 14. storočia)

Územie Slovenska bolo začlenené do uhorského štátu na začiatku 11. storočia za prvého uhorského kráľa - Štefana I. (1001 - 1038), keď sa uhorská kmeňová a kniežacia organizácia zmenila na systém ústredného kráľovstva podľa západoeurópskeho vzoru. Táto zmena vytvorila podmienky pre vznik vlastného uhorského mincovníctva.

Mince Štefana I. sa vyskytujú v dvoch druhoch - poldenár (obolus) a denár, pričom razba denára sa predpokladá priamo na území Bratislavy. Kvalitná minca - poldenár, zaručovala veľkú obľubu na zahraničných trhoch a súčasne zamedzovala prílev cudzích, menej kvalitných mincí do Uhorska.

Snahy o zvýšenie hodnoty uhorských mincí prerušil tatársky vpád (1241 - 1242), keď sa Uhorsko dostalo do mimoriadne ťažkej hospodárskej a politickej situácie. V tom čase došlo v uhorskom mincovníctve k razbe tenkých strieborných jednostranných mincí - brakteátov, ktorá však celkovú situáciu nezlepšila.


Averz poldenára (obola) Štefana I. (1001 - 1038), prvého uhorského kráľa a averz uhorského groša Karola Róberta z Anjou..

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk