magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Červený kláštor

História lechnického kláštora, známeho pod viac pod jeho ľudovým názvom podľa jeho charakteristických červených architektonických prvkov, siaha podľa písomných prameňov k roku 1319. Dávno predtým pravdepodobne na jeho mieste existoval starší eremitský objekt.

Stredoveký kláštor v Lechnici postavili spišskí kartuziáni zo Skaly útočišťa (dnes Kláštorisko v Slovenskom raji). Kláštor bol spočiatku filiálkou tohto konventu, ale už v roku 1351 sa organizačne osamostatnil a vďaka svojej výhodnej polohe pri brodoch Dunajca na uhorsko-poľskej hranici sa čoskoro satl dôležitým cirkevným, hospodárskym a kultúrnym strediskom kraja.

Jeho bohatú históriu možno podľa bývalých vlastníkov rozdeliť do štyroch období:

1330 - 1567 kartuziánsky kláštor
1569 - 1710 kláštor v majetku svetského panstva
1711 - 1782 kamaldulský kláštor, Kongregácia Monte Corona
od roku 1782 kláštor v majetku cirkvi a štátu

Jednotlivé obdobia dejín kláštora približuje jeho expozícia, ktorá je od roku 1966 v starostlivosti Východoslovenského múzea.


Jednoloďový kostol v Červenom kláštore kartuziáni postavili po roku 1360. barokovú vežu kostola dostavali kamalduli v roku 1750.


Priorov dom so zvonicou. Vertikálne slnečné hodiny na západnej strane zvonice určovali čas od jedenástej hodiny dopoludňajšej do ôsmej hodiny večernej.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk