magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Bankocedule Viedenskej mestskej banky

Prvé papierové platidlá - v Európe známe od konca 17. storočia, našli v karijách habsburskej ríše širšie uplatnenie v druhej polovici 18. storočia. V roku 1762 Mária Terézia (1740 - 1780) vydala nariadenie, na základe ktorého Viedenská mestská banka začala vydávať zvláštne štátne peniaze - tzv. bankocedule, ktorými sa v štátnych pokladniciach mohlo platiť polovicou a súčasne druhou polovicou v minciach.

Viedenská dvorná tlačiareň bankocedule zhotovovala v štýle vtedajších dlžopisných úpisov a tlačila na papieri s priesvitkou. každá bankovka mala suché pečate, čísloval a podpisoval ju vlastnoručne vždy jeden z členov bankovej deputácie. Ďalšie vydania bankocedúľ nasledovali v rokoch 1771 a 1785.

Zavedenie papierových peňazí sa osvedčilo a ich prednosť bola evidentná zvlášť pri vysokých platbách. Od začiatku panovania Františka I. (1792 - 1835) sa bankocedule stali súčasťou štátneho úveru. Po zavední štvrtej emisie bankocedúľ v roku 1794 sa obeh papierových platidiel zvýšil a v roku 1800 dosiahol výšku 141 miliónov zlatých. Cena zákonite klesala, kovové mince postupne zmizli z obehu.

Piatu emisiu bankocedúľ v roku 1800 rozšítili o hodnoty 1 a 2 zlaté. Papierové platidlá dostali nútený obeh a neboli zameniteľné za mince.

Nová vojna s Napoleonom v roku 1805 a opätovné vydanie bankocedúľ s núteným obehom v roku 1807 inflačný vývoj prehĺbili. Po vojenských neúpechoch Rakúska v roku 1809 sa hospodárska a menová katastrofa už nedala odvrátiť. V roku 1811 obeh inflačných peňazí dosiahol výšku 1060 miliónov zlatých a zapríčinil ťažký štátny bankrot.


Bankoceduľa v hodnote desať zlatých z roku 1796.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk