magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vyšná Myšľa

História obce

V roku 1270 pri opise hraníc obce Čaňa a Vyšného Gyňova sa uvádza osídlená zem Myšľa. V tomto opise sa uvádza viacero súčasných dedín, ale žiadna z nich nie je označená výrazom obec, ale iba ako osídlené zeme. Spomínaná Myšľa je však súčasná dedina Nižná Myšľa, je teda dosť pravdepodobné, že v tom čase terajšia Vyšná Myšľa ešte neexistovala. Na druhej strane je pravda, že archeologické nálezy potvrdzujú osídlenie územia terajšej Vyšnej Myšle už v dobe bronozovej.

Prvý písomný záznam, ktorý sa dotýka priamo Vyšnej Myšle, poznáme z roku 1325. Vtedy Peter, prepošt myšliansky, prepustil Čadaninovi, jágerskému biskupovi, majetok Keren, ktorý sa nachádzal pri rieke Slaná v Zemplínskej stolici. Urobil tak za desiatky dedín Nižná Myšľa, Vyšná Myšľa, Bologd, Brestov a Mirkovce, ktoré patrili Myšlianskemu prepošstvu. To sídlilo v Nižnej Myšli.

V pápežských desiatkoch z rokov 1332 - 1337 sa tiež uvádzajú dve Myšle. Podobne aj za portálneho súpisu z roku 1427, pričom sa dediny prívlastkami neodlišujú. V jednej z nich bolo 41 port, v druhej 25. Na jednu portu, čiže usadlosť, môžeme pokojne počítať minimálne 5 obyvateľov. Pravdepodobne mala terajšia Vyšná Myšľa 25 port, čiže aspoň 125 obyvateľov. Môžeme tak usudzovať na základe informácií z roku 1435, kde sa súčasná Nižná Myšľa uvádza už ako Veľká Myšľa a terajšia Vyšná Myšľa ako Malá Myšľa.

Genéza názvu:

1325 - Felmisle
1330 - Misle
1332 - 1337 - Misla, Misle, Mysle, Aliud Misle
1343 - Misle
1427 - Mysle, Myssle
1435 - Kismisle
1456 - Eghaz Mysle
1773 - slovensky: Wissna Missla
1808 - Wyssnj Myssla

Historik Branislav Varsik sa domnieva, že keďže Vyšná Myšľa v roku 1270 ešte neexistovala, je možné, že ju založili už Maďari, nie Slovania, ktorí úztemie obývali predtým, ale kontinuita ich osídlenia sa maďarským prisťahovalectvom prerušila.

Spracované podľa údajov knihy Branislava Varsika - Osídlenie Košickej kotliny.

sivo

Kontakty na starostov obcí okresu Košicie-okolie

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk