magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Turniansky hrad vo faktoch

Zrúcanina Turnianskeho hradu sa vyznačuje zvyškami gotického vnútorného hradu s donžonom a palácom, ako i vonkajšieho renesančného opevnenia s okrúhlymi delovými baštami.

Vznik sa datuje do roku 1357, kedy tomuto územiu vládol Ján Turniansky. Tento lokálny panovník získal v prvej polovici 13. storočia do majetku Turňu za zásluhy, ktoré preukázal kráľovi počas tatárskeho vpádu a za obnovu krajiny.

Stále však nie je dostatočne známe, či Ján Turniansky začal budovať úplne nový hrad, alebo predtým tu už nejaký hrad, alebo opevnenie stálo a Ján Turniansky začal s výraznejšou prestavbou.

Rod Turnianskovcov vymrel v roku 1406 a hrad sa v roku 1409 dostal novou donáciou do držby Štefana Šafára z Branča. Od neho ho získali Bebekovci, ktorí vlastnili rozsiahle majetky v gemerskej oblasti.

Boje sa tu zvádzali v roku 1448, keď hrad obsadili vojská Jána Jiskru. Vojsko sa tu zdržiavalo takmer desať rokov.

V roku 1476 hrad kúpil Imrich Zápoľský zo Spiša a v majetku jeho rodiny ostal hrad do roku 1531. V tomto období nastali veľké vnútropolitické nepokoje a hrad často menil svojich majiteľov. V tom čase však nastal aj prudký stavebný rozvoj hradu, čo spôsobili blížiace sa turecké vojská. Vybudovalo sa nové renesančné opevnenie, ktoré sa datuje do rokov 1540 až 1550.

Vďaka svojej pozícii i opevneniu Turniansky hrad v 17. storočí patril k pohraničným hradom protitureckej pevnostnej sústavy. V roku 1652 ho však obliehajúci Turci dobili a zapálili aj mestečko Turňa.

Odvtedy sa hrad veľmi nepozviechal. Naopak, v roku 1685 ho dal počas protihabsburského Tökölyho feudálneho povstania zbúrať cisársky generál Schultz. Bál sa, aby sa pevnosť nedostala do rúk povstalcov.

Od roku 1685 ostal hrad nefunkčný. V týchto rokoch sa o jeho obnovu, alebo aspoň konzerváciu ruín pokúša skupina dobrovoľníkov CASTELLUM TORNENSIS.

V súčasnosti je Turniansky hrad verejnosti prístupný. Najvhodnejší výstup je z Turne po modrej tustickej značke, alebo po rovnakej značke zo Zádielskej doliny.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk