magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Severná veža Dómu sv. Alžbety - možnosť výhliadky na mesto

Severná veža Dómu sv. Alžbety je prístupná verejnosti s možnosťou výhliadky na mesto.

Celoročná prevádzka je zabezpečená v čase turistickej sezóny od 10,00 do 17,00 s predajom vstupeniek pred vchodom. Mimo času turistickej sezóny je možné požiadať o sprístupnenie na t. č. 0918 690 546.

Severná veža bola postavená koncom 15. storočia, presne v roku 1497. Od tretieho poschodia je osemboká, čo značí, že bola postavená v dvoch etapách. Oprava a vyvýšenie veže je dielom staviteľa Mikuláša Krompholca.

Vzhľadom na gotický charakter stavby je veža ukončená dosť atypicky - strechou v tvare barokovo-rokokovej prilbice. Stalo sa tak po požiari v roku 1775, kedy po rekonštrukcii nadobudla nový výzor. Na jej vrchole stojí 3 metre vysoký medený kríž. Schodisko vedie k zvonom, hodinovému zariadeniu až do strážnice.

Celková výška veže je 59,7 metra, pričom pri výhliadke musíte absolvovať pochod po 160 schodoch úzkeho pravotočivého schodiska.

Na 1. poschodí sa nachádza miestnosť s mechanizmom veľkých hodín.

Na 2. poschodí sa nachádza miestnosťs konštrukciou zvonice na upevnenie nosných koštrukcií zvonov.

Na 3. poschosí je miestnosť s dvoma zvonami, ktoré boli uliate na pamiatku padlých v 1. svetovej vojne. Väčší sa nazýva Zvon Božského srdca, menší Zvon Sv. Ondreja.

Na hornom 4. poschodí sa nachádza časť hosinového stroja z 19. storočia a zariadenie na vyťahovanie stavebného materiálu, ktoré bolo využívané pri rekonštrukčných prácach na katedrále v 19. storočí. Na tomto podlaží je aj možnosť pozorovať Košice niekoľkými oknami z najvyššieho dostupného bodu pešej zóny. Nachádza sa tu aj miestnosť pre strážnu službu. V minulosti odtiaľ strážnici sledovali mesto, či nevypukol požiar, či sa neblíži nepriateľ a podobne. Na ohlasovanie poplachov im slúžil malý zvon.

Vstupné do veže:
dospelý - 1,40 €
deti do 15 rokov - 0.70 €

Severná veža patrí rovnako ako celá katedrála pod správu Rímsko-katolíckeho farského úradu, Hlavná 26.

Pohľad na Dón sv. Alžbety z Alžbetinej ulice

Severná veža

Točité schody - celkovo ich musíte prejsť 160

Väčší zvon je Zvon Božského srdca, menší Zvon Sv. Ondreja

Pohľad na Dominikánske námestie

Pohľad na severnú časť pešej zóny

Pohľad na južnú časť pešej zóny

Pohľad na strechu krížovej časti lode chrámu

Pohľad na Urbanovu vežu

Pohľad na Alžbetinu ulicu

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk