magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Astronómia

Expozícia s názvom ASTRONÓMIA sa skladá z dvoch častí. Na prízemí sa nachádza časť venovaná dejinám astronómie na Slovensku. Na desiatich paneloch sú dokumentované univerzity a školy, hvezdárne, osobnosti, ktoré na nich pôsobili, ale i tí, ktorí doma nenašli uplatnenie a pôsobili mimo územia dnešného Slovenska (Regiomontanus, Hell, Frőhlich, Konkoly-Thége, Štefánik, Bečvář, Pajdušáková).

Druhá časť expozície sa nachádza na druhom poschodí. Je zameraná na prístrojovú techniku v astronómii od najstarších čias po súčasnosť. Na ploche 150 m2 sa nachádza cca 100 zbierok. Medzi vzácne zbierky patrí kolekcia slnečných hodín zo 17.-18. storočia, armilárna sféra a glóbusy hviezdnej oblohy zo začiatku 18. storočia a rôzne ďalekohľady. V expozícii sa nachádzajú aj voľne umiestnené ďalekohľady, cez ktoré si návštevník môže vyskúšať, aký je rozdiel v zobrazovaní šošovkovým a zrkadlovým ďalekohľadom, astronomickým a teristickým ďalekohľadom.

Jedným z astronomických prístrojov, ktoré umožňujú znázorniť nočnú oblohu tak, ako ju vidíme za ideálnych podmienok bez pomoci prístrojov je planetárium.

Súčasťou expozície je aj technika, ktorá umožňuje využívať obrovské množstvo informácií z multimediálnych kompaktných diskov (napr. Encyklopédia vesmíru, Dobývanie vesmíru a iné) a videoprojekcia.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk