magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Rzeszów

(lat. Resovia, nem. Reichshof, hebr. Reisha, lit. Žešova) je mesto na juhovýchode Poľska s počtom obyvateľov 164 000 (2005). Mestský štatút mu bol udelený v roku 1354. Rzeszów je hlavným mestom Podkarpatského Vojvodstva (od roku 1999), predtým Rzeszówského Vojvodstva (1945-1998). Rzeszów sa rozprestiera na brehoch rieky Wisłok.

História:

Rzeszów bol založený roku 1354 kráľom Kazimírom Veľkým. Dlhý čas patril panstvu šľachtickej rodiny Lubomirskych, jednej z najdôležitejších v Poľsku. Nebyť preslávených výročných trhov, Rzeszów zostalo iba jedným z miest na obchodnej trase do Maďarska. V roku 1658 Jerzy Sebastian Lubomirski založil Piaristickú školu, druhú strednú školu v Poľsku. Počas 19. storočia Rzeszów začal strácať významnosť v prospech Przemyslu. Mesto sa začalo rozvíjať v roku 1937 a to najmä vďaka zbrojnému priemyslu: Państwowe Zakłady Lotnicze, vyrábajúce lietadlové motory a Hipolit Cegielskieho fabrika na kanóny. Roku 1944 sa stal Rzeszów hlavným mestom vojvodstva a najdôležitejším mestom juhovýchodného Poľska. Počas nasledujúcich 30 rokoch bolo vybudovaných mnoho tovární. V súčasnosti Rzeszów neustále rastie, k mestu sa pripájajú nové osady a je vidieť veľa práce na modernizácií.

Rzeszów je najväčším univerzitným centrom juhovýchodného Poľska. Nachádza sa tu niekoľko stredných škôl a univerzít:

* Univerzita mesta Rzeszów (založená v roku 2001)
* Technická univerzita mesta Rzeszów (založená v roku 1963)
* Vyššia škola informatiky a správy - pobočky v Dębici, Krosne a Niskom
* Vyššia škola administratívy a správy v Przemysle, pobočka Rzeszów

Doprava:

Rzeszów sa nachádza na medzinárodnej diaľnici číslo 4, ktorá spája Nemecko a Ukrajinu. Doprava je rušná, no je odklonená od centra mesta.

Letistko Rzeszów-Jasionka sa nachádza na severe mesta v osade Jasionka. Pravidelné lety zahŕňajú destinácie Varšava (WAW) a Londýn (Stansted).

Rzeszów je vstupom do Beskýd, mnoho autobusov smeruje do Sanoku.

Rzeszów je kúsok od hlavnej železničnej trate zo Sliezska k poľskej východnej hranici a ďalej na Ukrajinu. Veľká železničná stanica bola postavená v 19. storočí. Existuje tiež jedinečná, neelektrifikovaná železničná trať do Jasla.

Kultúra a múzeá:

Divadlo Wandy Siemaszkowej (zal. 1944), Divadlo Maska, Etnografické múzeum, Múzeum mesta Rzeszów, Diecézne múzeum

Turistické atrakcie:

* palác rodiny Lubomirski z XVIII. stor.
* námestie (rynek)
* radnica, zal. v r. 1591
* synagógy: „Malá“ (17. stor.), „Veľká“ (18. stor., obnov. 1954-63)

Faktografické údaje: Vojvodstvo: Podkarpatské vojvodstvo
Starosta: Tadeusz Ferenc
Obyvateľov: 164.000
Rozloha: 2409 km?
Založené: 1354
Výška: 219 m n. m.
Telefónna predvoľba: (+48) 17
Evidenčná značka automobilov: RZ 00001 to RZ 99999


 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk