magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Potulky mestom

 • Arcibiskupský palác
 • Cisárska polepšovňa
 • Kalvínsky kostol
 • Pamätníky osloboditeľom
 • Prvé osídlenie
 • Schody v Dóme sv. Alžbety

  pripravuje turistický sprievodca Milan Kolcun

 • Prvé osídlenie

  Istý známy spisovateľ raz vypustil zo svojej mozgovne a následne aj chlebárne toto: "Dejiny poznajú len jedného nenahraditeľného muža, a to Adama, a jedinú nenahraditeľnú ženu - Evu". I keď kdekto (a pritom ani nemusí byť v parlamente) je si svojou nenahraditeľnosťou istý tiež, treba skromne sklopiť hlavu, lebo naše poslanie nie je až také dôležité pre ľudstvo ako to, ktoré mali naši prapra…rodičia. A tak ľudia skláňajú a skláňali hlavy a hoci ešte pred chvíľkou žili, zomierajú, aby ich objavili (v lepšom prípade) - archeológovia. Vďaka tejto profesii sme si istí, že hoci prvá písomná zbierka o Košiciach je z r. 1230, ľudia sa v Košickej kotline usadzovali už dávno predtým.

  Ich najstaršie obydlia, ktorých pozostatky boli odhalené, sú v Barci. Podľa datovania rádiokarbónovou metódou sa zistilo, že majú asi 38 tisíc rokov (plus mínus dva dni).

  Tento vek už naznačuje, že išlo dobu kamennú, v ktorej žili aj slávni Flinstonovci. Všetko, čo mohlo byť bolo teda z kameňa. Nástroje i zbrane. Takéto sa našli nielen v Barci, ale aj v , Myslave a Šaci (predtým to boli samostatné osady, teraz sú už pričlenené ako mestské časti ku Košiciam).

  Našim predkom - praľuďom sa najlepšie bývalo v jaskyniach na západ od dnešných Košíc pri Turnianskom Podhradí, pri Jasove a Ružíne ako aj v jaskyni Domica. Okrem toho (a aj preto, že proces výstavby nových jaskýň bol ešte pomalší než proces výstavby niektorých socialistických sídlisk), niektorí museli obývať aj akési zemľanky prikryté konármi a kožami, ktoré boli prichytené kameňmi. Tie sa postupne zdokonaľovali a praľudkovia pohodlneli. Aby nemuseli len loviť, chovali si také kozy, ovce a hovädá, ktoré netušili, čo ich čaká v živote po živote, a tak im neutiekli. Medzitým, keď už do príchodu Krista zostávalo len niekoľko tisícročí, ľudia sa začali od rozkoše aj zdobiť. Zavesili si na každý svoj výtrčok niečo drevené, kostené alebo kovové. Aby bolo čo zobliekať, aj odev sa stával rafinovanejším. To všetko patrí medzi vykopávky Košíc.

  Vzrušujúco sa však dajú odkrývať i vykopávky a v nich napr. aj kostry, a nemusíte byť ani nekrofilom. Len pred pár rokmi takto preskúmali & Košický hrad, areál & Dominikánskeho kostola a počas komplexnej rekonštrukcie Hlavnú ulicu a aj bočné. A stále sa neďaleko nás odkrývajú nové a nové nálezy v Barci, Šebastovciach, Krásnej nad Hornádom či v blízkej Nižnej Myšli. Veď týmto územím sa už prehnali Skýti, Kelti, Dákovia, Vandali, Kvádi, Góti, Huni ba i my - Slovania.

  Milan Kolcún, turistický sprievodca mestom Košice

  Barca

  Myslava

  Šaca

  Turniansky hrad

  Jasov

   

   

   

   
  (c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606