magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Potulky mestom

 • Arcibiskupský palác
 • Cisárska polepšovňa
 • Kalvínsky kostol
 • Pamätníky osloboditeľom
 • Prvé osídlenie
 • Schody v Dóme sv. Alžbety

  pripravuje turistický sprievodca Milan Kolcun

 • Cisárska polepšovňa

  Teraz sa budeme túlať "v chládku", nie však v tom väzenskom, ale len parkovom. Jeden z najstarších, najudržiavanejších a flórou i faunou najvzácnejší je na konci Komenského ulice neďaleko štadióna Lokomotívy. Park je vlastne areálom košickej Univerzity veterinárneho lekárstva a keď je už taký vzácny, tak ho aj oplotili. Teraz už ale jeho plot nemá až také opodstatnenie ako pred vyše storočím, keď tu postavili budovy Cisárskej polepšovne. O jej založení sa rozhodlo už v roku 1896, ale odovzdaná do užívania bola až v 20. storočí /1902/.

  Spočiatku sa zamýšľalo, že tu bude 120 chovancov, ale potreba ukázala, že polepšovať naraz treba až 720 darebákov. A títo sa ešte počas 1. svetovej vojny museli tiesniť v areáli spolu s vojenskou nemocnicou. Po vojne, rozpade Rakúsko-Uhorska a vytvorení Československa, názov "polepšovňa" vylepšili na Komenského ústav pre výchovu opustenej mládeže celoštátnou rozumej celočeskoslovenskou pôsobnosťou. I tak sa tu naďalej polepšovalo, a to aspoň na jednom oddelení - justičnom. V druhom oddelení "sociálnej pečlivosti" boli deti opustené, zanedbané alebo mravne skazené, ktoré ale ešte nič nevyviedli. Aby sa pre nich z ústavu nestala škola zločinu, obe oddelenia boli prísne oddelené.

  Na druhej strane národnosti a náboženstvá tu boli pestro pomiešané (ako sa na Košice patrí). O 8 - 18 ročných mládežníkov sa staralo126 pracovníkov. A okrem nich im tu slúžilo aj neživé vybavenie: kaplnka, nemocnica, knižnica a škola. A ešte aj pozemky, ktoré obrábali chovanci, lebo ich predstavení verili, záhradníctvo zušľachťuje. Niektoré výpestky od mládežníkov boli zasa také ušľachtilé, že získali ocenenia na výstavách u nás, a ich ručné práce dokonca aj v zahraničí.

  V modernizujúcom sa ústave vznikli dielne na 17 remesiel. Vďaka tomu chovanci opúšťali ústav už aj s tovarišským výučným listom. Pre istotu, aby to nebolo aj so sobášnym listom, boli v ústave len chlapci. Ústav spolu s parkom plnil svoju funkciu, prispel k zníženiu kriminality, prosperoval ba bol aj pýchou Košíc až kým 4 roky po poslednej svetovej vojne - 5. októbra 1949 sa v tomto areáli nezačal prvý školský rok na v Československu druhej (po Brne) Vysokej škole veterinárneho lekárstva.

  Park sa odvtedy zmenil, ale za prechádzku či posedenie stojí.

  Milan Kolcún, turistický sprievodca mestom Košice

   

   

   

   
  (c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606