magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Niečo o divadle

Divadlo v kufri je zájazdové bábkové divadlo bez stálej scény pre deti i dospelých . Za svojim divákom cestuje po celom Slovensku a Európe. Bolo založené v roku 1987 ako prvé súkromné divadlo na Slovensku. Jeho jediným predstaviteľom je sólobábkar Tomáš Plaszky z Košíc, ktorý patrí medzi popredných bábkárov na Slovensku. Profesionálne sa bábkárskemu umeniu venuje od roku 1974.

Tomáš Plaszky je bábkár, klaun a kúzelník v jednej osobe, ktorý sa pokúša u diváka zobúdzať jeho vlastnú fantáziu a tvorivosť, tým čo ponúka vo svojich predstaveniach. Sú to predovšetkým bábkarské techniky kombinované s jednoduchou premenou vecí v divadelné znaky a dramatické postavy. Výsledkom sú predstavenia s vlastnou poetikou a výpoveďou. Tomáš Plaszky sa snaží pripravovať spontánne predstavenia vychádzajúce z priameho kontaktu s divákom za využitia rôznych bábkárskych techník, výtvarného prejavu, hereckého prejavu, hudby a dokonca aj modernej mágie. Divadlo v kufri produkuje programy rozličných podôb, od bábkových hier pre deti po klauniády a varietné výstupy pre dospelých. Všetky scénické útvary pochádzajú z vlastnej tvorivej dielne.

Tomáš Plaszky získal niekoľko významných ocenení na našich a zahraničných festivaloch. Slovenské bábkárske umenie reprezentoval v Bulharsku, Chorvátsku, Juhoslávii, Taliansku, Rakúsku, Rumunsku, Rusku, Tunisku, Ukrajine a viackrát v Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, a Švédsku. Svoje predstavenia uvádza v slovenčine, angličtine, dánčine, esperante, francúzštine, maďarčine, nemčine, španielčine, ruštine a podľa potreby aj v iných jazykoch.

Okrem týchto vystúpení sa venuje aj tvorbe bábok, prípadne maskotov na objednávky, čo dokumentuje i jeho fotografia s ním vyrobeným klokanom.

domovské stránky: Divadlo v kufri

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606