magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice - mestská časť Pereš

História a charakteristika

Pereš patrí medzi najmladšie mestské časti Košíc. Nachádza sa na juhozápadnej strane mesta, nájdete ho, pokiaľ idete výpadovkou smerom na VSŽ po pravej strane cesty. I keď ide o veľmi mladú a niekedy samostatnú obec, má zaujímajú históriu.

Vlastníkom pôvodne lesných pozemkov, na ktorých sa dnešný Pereš nachádza, bola istá Alžbeta Hervayová z Lorinčíka. Dňa 2. 3. 1937 požiadala Krajinský úrad v Bratislave, aby tieto lesné pozemky mohla premeniť na ovocné sady. Dostala súhlas, avšak už 22. mája 1937 pán Jarolím Holešovský a 37 spoločníkov, ktorí od Alžbety Hervayovej pozemky odkúpili, žiadali Okresný úrad v Košiciach, aby ma danom mieste mohli začať so stavbou novej obce. Dňa 3. júla 1938 vydal príslušný okresný úrad súhlas a začalo sa s výstavbou. Na svete bol jej prvý územný plán, podľa ktorého mal pozemok ku každému domu rozlohu 38 árov (teraz v priemere 18 árov). Veľké záhrady oddeľovali cesty stavané do pravého uhla. Pôvodne sa počítalo aj s centrálnym námestím, na jeho reliazáciu však nikdy nedošlo, pretože v čase ČSSR tieto pozemky boli rozdelené záhradkárom.

3. júl obyvatelia Pereša pokladajú za deň svojho založenia, takže najbližší víkend tomuto dátumu sa tu každoročne konajú obecné oslavy.

V roku 1990, v čase konštitúcie samosprávnych orgánov, mal Pereš 609 obyvateľov. V septembri 2000 už 871 obyvateľov a terajšie aktivity nasvedčujú tomu, že v roku 2002 tu bude bývať vyše tisíc obyvateľov. Územný plán mestskej časti umožňuje, aby tu žilo až 5 000 obyvateľov. Od roku 1997 do roku 2000 sa tu vydalo vyše 90 stavebných povolení a mestská časť je charakteristická budovaním veľkého počtu nových rodinných domov so záhradami. Výhody bývania: cez obytnú časť Pereša nevedie výpadovka, je tu tichý a pokojný život takmer vidieckeho charakteru.

Obyvatelia Pereša majú k dipozícii fitness centrum, futbalový štadión, kultúrny dom a klub dôchodcov.

Obyvatelia tu žijú v rodinných domoch.

Pre Pereš sú charakteristické dlhé cesty spojené do pravých uhlov.

Mestská časť je známa frekventovanou výstavbou rodinných domov.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk