magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pamätník mjr. Ľudovítovi Kukorellimu - Mestský park

(pamätník partizánskemu veliteľovi, hrdinovi SNP) Na pamätníku sa nachádza text:

Hrdina Slovenského národného povstania mjr. in memorian Ľudovít Kukorelli.

Autori: akad. sochár A. Račko, Ing. arch. L. Greč

Materiál: žula, bronzová busta

Odhalenie: 1958, 1976

Ľudovít Kukorelli sa narodil 6. 10. 1914 v Krásnej Hôrke - časti Tvrdošína v okrese Dolný Kubín a zomrel 24. 11. 1944 v Habure, okres Humenné. Navštevoval meštiansku školu v Kuzmiciach. Absolvoval gymnázium v Košiciach, od r. 1937 leteckú školu v Prostějove. Bol letcom čs. armády v Spišskej Novej Vsi, neskôr v leteckom pluku v Piešťanoch. Ako letec odmietol bojovať proti Poľsku, medzi vojakmi organizoval protifašistický odboj. Po neúspešnom pokuse o ilegálny odlet do Juhoslávie bol v novembri 1941 odsúdený vojenským súdom v Bratislave na 9 mesiacov väzenia, zbavený hodnosti a vylúčený z armády. Po prepustení z väzenia v marci 1942 sa znova zapojil do odboja. V januári 1943 bol opäť zatknutý v Piešťanoch a v novembri 1943 v Hlohovci, v Bratislave však utiekol žandárskej eskorte. Cez Oravu sa dostal na východné Slovensko, kde vytvoril pri Matiaške miestny partizánsky oddiel. Organizoval prechody sovietskych zajatcov - vojakov, ktorí ušli z nemeckých zajateckých táborov, do partizánskych skupín na východnom Slovensku. Zapojil sa do príprav SNP, patril k prvým organizátorom partizánskeho hnutia na východnom Slovensku. Prispel k vytvoreniu partizánskej skupiny, neskôr zväzku Čapajev a stal sa náčelníkom štábu. Zahynul v boji pri prechode frontu. Pochovaný je v Košiciach.

Hrdina SNP a mjr. ČSĽA in memorian, nositeľ Radu červenej hviezdy, Čs. vojnového kríža, vyznamenaný čs. medailou Za chrabrosť a viacerými medailami. O jeho životných osudoch bol nakrútený celovečerný film Život na úteku.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk