magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Okres Košice - okolie

Turistické informácie

Okres Košice-okolie sa rozprestiera v údoliach riek Hornádu, Torysy a Bodvy. Na východe ho obklopujú Slanské vrchy, na juhu Abovská pahorkatina a na západe výbežky Slovenského krasu, Voloveckých vrchov a Čiernej hory. Jeho rozloha je 1533 km2. Susedí s okresmi Trebišov, Vranov nad Topľou, Prešov, Gelnica a Rožňava. Na juhu hraničí s Maďarskou republikou. Uprostred okresu sa nachádza metropola východoslovenského regiónu, druhé najväčšie mesto na Slovensku, Košice, tvoriace štyri okresy.

Pestrosť a variabilita terénu strieda roviny (najnižšie miesto v okrese je obec Kechnec 165 m. n.m.) s kopcami (najvyššie položené miesto Kojšovská hoľa 1246 m n.m.); spolu s jedinečnou faunou a flórou, kultúrno-historickými pamiatkami a vodnými plochami vytvárajú dobré predpoklady pre rozvoj cestovného ruchu a rekreácie.

Vo východnej časti sa nachádza jedinečná prírodná atrakcia - studený Herľanský gejzír. Jeho prúd minerálnej vody vystrekuje až do výšky 30 m v intervaloch 32-34 hodín. Herľany so svojimi minerálnymi prameňmi s liečebnými účinkami boli známe už v 17. storočí. Okolie Herľan poskytuje turistom aj ďalšie aktivity, ktorými sú pre pešiu turistiku Rankovské skaly a rekreačný areál v blízkej Vyšnej Kamenici. Pre mototuristiku je zaujímavý Dargovský priesmyk, ktorý sa de dejín Slovenska zapísal ťažkými bojmi počas druhej svetovej vojny. Na počesť padlých je tu postavený pomník so sadom ruží. V blízkej obci Svinica, ktorá sa prvýkrát spomína v r. 1269, je románsky kostol z 12. storočia so stálou muzeálnou expozíciou.

Nedotknutú prírodu s hlbokými lesmi a poľovníckymi revírmi ponúkajú návštevníkom Slanské vrchy. Na území obce Slanec sa vypínajú zrúcaniny feudálneho hradu. V blízkom okolí je aj jedno z najstarších výletných stredísk - jazero Izra. Je obkolesené lesmi a prístupné z viacerých strán po udržiavaných turistických cestách.

Medzi najnavštevovanejšie miesta v Okrese patria strediská CE pri vodných plochách. Sú to štrkopieskové jazerá v Čani (15 km južne od Košíc), výletné stredisko Bukovec pri vodnej nádrži rovnakého mena, s dobrými podmienkami pre kúpanie, rekreáciu a oddych, ako aj vodné a iné športy (severozápadne od Košíc 12 km). Najrozsiahlejšou rekreačnou oblasťou je okolie Ružínskej priehrady, ktorá čo do rozlohy je na východnom Slovensku treťou najväčšou vodnou plochou (600 ha, dĺžka 15 km). Vodná plocha sa tiahne krásnou atraktívnou prírodnou scenériou. Návštevníci tu nájdu podmienky na kúpanie, pestovanie vodných športov, turistické vychádzky (osobitne na bralo Sivec, vysoké 781 m s výhľadom do celého údolia Hornádu), ako aj zimné športy - lyžovanie.

Na severe okresu v Slovenskom rudohorí dominuje malebnej krajine mohutná Kojšova hoľa s nadmorskou výškou 1246. Je to jediné vysokohorské stredisko na východ od Vysokých Tatier. Na svahoch okolitých vrchov sú upravované lyžiarske trate a svahy pre zjazdové a bežecké lyžovanie. Je tu sieť osobných horských dopravných zariadení, vrátane sedačkovej lanovky. Za priaznivých poveternostných podmienok sa tu poskytuje návštevníkom výhľad na panorámu Vysokých Tatier. Nástupným centrom na Kojšovskú hoľu je bývalé banícke miesto Zlatá Idka.

Najhodnotnejšou kultúrno-historickou pamiatkou na území okresu je kláštorný komplex v Jasove z 12. storočia. Je najkrajšou neskorobarokovou stavbou na Slovensku, ktorá je zaradená do národných kultúrnych pamiatok. Do komplexu patrí aj baroková knižnica. Maliarske a sochárske práce pochádzajú od Jána Lukáša Krackera a Jána Antona Krausa. V Jasove sa tiež nachádza jedna najstarších jaskýň na Slovensku bohatá na výzdobu.

V údolí horného toku riečky Bodvy leží rázovité, niekdajšie banícke mestečko Medzev s kultúrno-historickými pamiatkami. V blízkom okolí, najmä v Šugovskej doline, pracovalo v minulosti vyše sto vodných kováčskych hámrov. Jeden z nich je súčasťou Technického múzea.

V severozápadnej časti okresu, kde sa Slovenský kras stretáva so Spišským rudohorím, sa v nadmorskej výške 650 m nachádzajú liečebné kúpele Štós, umiestené v krásnom prostredí ihličnatých lesov. Klimatická liečba je doplňovaná rehabilitáciou, vodoliečbou, elektroliečbou a pod.

Nástupnou bránou do okolitých rekreačných lokalít, nachádzajúcich sa v západnej časti okresu, je mesto Moldava nad Bodvou s významnými sakrálnymi pamiatkami a mestskou vybavenosťou. Smerom na západ, pri hlavnej mototuristicckej trase z Košíc na Rožňavu, sa nachádzajú zrúcaniny hradu Turňa. Atraktívne priestory pre turistiku, najmä vidiecku, sú v Háji, Hačave a Drienovských kúpeľoch. V tejto časti okresu nesporne dominuje chránená prírodná oblasť Zádielska dolina, ktorá svojimi prírodnými hodnotami, subalpínskou kvetenou, patrí medzi najkrajšie kúty Slovenského krasu.


Turistický chodník na horu Sivec v blízkosti Ružínskej priehrady


Sivec

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk