magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jaskyňa Domica


Krasová jaskyňa Domica sa nachádza asi 70 km od Košíc, je však nutné povedať, že ide o jedno z najatraktívnejších turistických miest, ktoré hodno navštíviť. To nielen pre bohatú krasovú výzdobu, ale aj ponúkanú plavbu po podzemnej rieke, ktorá je zahrnutá v cene vstupenky.

Národná prírodná pamiatka Domica je verejne prístupnou a najdlhšou jaskyňou Slovenského krasu. Situovaná je na juhozápadnom okraji Silickej planiny. Vstup do jaskyne je v nadmorskej výške 339 metrov.

Domica je podzemným systémom spojená s jaskyňou Čertova diera. Ich spoločná dĺžka podzemného labyrintu dosahuje 5 358 metrov. Naviac Domica v podzemí naviac prechádza cez štátnu hranicu do Maďarska, kde je známa ako jaskyňa Baradla. Slovenská časť jaskyne je sprístupnená zvlášť s vchodom zo Slovenskej strany. Maďarská časť má vstup asi 2 km južnejšie z maďarskej strany v kempingu Aggtelek. Spoločný systém podzemných chodieb Domica-Baradla dosahuje 25 km.

Jaskynný systém Domica sa vyznačuje horizontálnymi chodbami so stropnými korytami (Panenská chodba, Suchá chodba, Vstupná chodba, Diamantová plavba). Tieto sú miestami rozšírené do dómov (Majkov dóm, Dóm indických pagod).

Suchú chodbu a Panenskú chodbu vytvorila podzemná rieka Styx, pretekajúca z Čertovej diery. Z krasovej výzdoby sú typické štíty, bubny, kaskádové jazierka, cibuľové stalaktity a palicové stalagmity. Domica je svetoznáma predovšetkým výskytom sintrových štítov a bubnov.

V súčasnosti majú prevádzkové sprístupnené časti dĺžku 1 315 metrov, z toho plavba 140 metrov.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk