(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Hraničný priechod vo Veľkých Slemenciach ešte nie je otvorený, mešká nóta
@ Aktuálne -> Región     Oct 27 2005 - 15:11 GMT
(TASR) - Zhruba 2,2 milióna Sk si vyžiadalo zriadenie hraničného priechodu medzi 60 rokov rozdelenými obcami Veľké Slemence na slovenskej strane a Malé Slemence na Ukrajine.

Napriek dokončenej výstavbe prevádzkových priestorov (koncom septembra) a avizovanému otvoreniu na prelome septembra a októbra, priechod doposiaľ otvorený nebol. Podľa pôvodnej diplomatickej nóty odoslanej zo SR bol navrhnutý dátum otvorenia spomínaného hraničného priechodu stanovený na 40. deň nasledujúci po doručení súhlasného stanoviska Ukrajiny. "SR diplomatickú nótu s oznámením o splnení vnútroštátnych formalít odoslala ešte 7. septembra, avšak z Ukrajiny zodpovedná nóta zatiaľ doručená nebola," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa Colného riaditeľstva SR Silvia Balázsiková. Dodala, že zatiaľ nie je možné určiť presný dátum otvorenia priechodu.

Hraničný priechod pre peších a cyklistov bude otvorený denne od 8. do 20. hodiny. Podľa Balázsikovej na spoločnom dvojstrannom slovensko-ukrajinskom rokovaní začiatkom septembra sa obe strany dohodli, že sa vzájomne budú informovať o priebehu stavebných prác a po vzájomnej dohode spoločne otvoria hraničný priechod v čo najkratšom čase.

Priechod tak spojí obidve obce rozdelené po 2. svetovej vojne. O vytvorenie malého hraničného priechodu žiadali obyvatelia Veľkých Slemeniec slovenské štátne orgány v petícii v roku 2001. Nedávno postavili v obci asi päťmetrovú drevenú bránu, ako symbol rozdelenej obce.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/