(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Dzurinda: Slovenské vysoké školstvo napreduje a zachytáva európske trendy
@ Aktuálne -> Školstvo     Sep 29 2005 - 19:38 GMT
Košice 29. septembra (TASR) - Slovenské vysoké školstvo podľa predsedu vlády Mikuláša Dzurindu napreduje, rozvíja sa a spájaním sa s praxou a rozvojom vedy a výskumu zachytáva európske trendy. Ako uviedol premiér dnes na otvorení akademického roka na Technickej univerzite v Košiciach univerzitné vzdelávanie ostáva prioritou vlády. Len za posledné štyri roky vzrástli reálne výdavky na vysoké školy o 24,5 percenta a dvojnásobne sa zvýšili výdavky na vedu a výskum.

Rozpočty univerzít chce vláda naďalej podporovať priamo zo štátneho rozpočtu, ale aj nepriamo prostredníctvom projektu Minerva, zameraného na rozvoj znalostnej ekonomiky, uviedol Dzurinda. Na druhej strany by však premiér bol podľa vlastných slov spokojnejší, ak by sa popri sociálnej, zdravotníckej a ďalších reformách uskutočnila aj vysokoškolská reforma. Podľa neho cieľom konceptu vysokoškolských pôžičiek, štipendií a čiastočného spoplatnenia štúdia nebolo "plátať" štátny rozpočet, ale stimulovať univerzity a vyrovnať šance medzi študentmi z chudobnejších a bohatších rodín.

V tejto súvislosti minister školstva SR Martin Fronc na stretnutí s akademickou obcou a hosťami TU informoval, že vláda a rezort prichádza s darom pre vysoké školy - systémom motivačných štipendií, ktorými môžu vynikajúci študenti získať ročne až 31 000 korún. Len košická TU dostane na tieto štipendiá s prísnymi kritériami 10 miliónov korún. Podľa Fronca bude nový akademický rok aj rokom kvality, pretože na slovenských univerzitách sa začína proces medzinárodnej evalvácie - inštitucionálneho hodnotenia kvality Európskou asociáciou univerzít.

Podľa rektora TU Juraja Sinaya ich škola bude v prvej skupine hodnotených univerzít. Za optimistické pre vysoké školstvo označil rektor Návrh strategického referenčného rámca na roky 2007 až 2013.

Dzurinda, Fronc a Sinay potom spolu s košickým primátorom Zdenkom Trebuľom odhalili pamätnú tabuľu na základnom kameni novostavby Centra knižničných služieb a vedecko-technických informácií pri TU. Výstavba je plánovaná na roky 2005 - 2007 a vyžiada si zo štátneho rozpočtu 190 miliónov korún. Po jej dokončení dostane TU, ale aj ďalšie vysoké školy v Košiciach, moderné knižničné zariadenie so skladom pre pol milióna knižničných zväzkov a sto terminálmi na vypožičiavanie. V novej knižnici, ktorá nahradí doterajšie pivničné provizória, budú aj konferenčné sály, spoločenské miestnosti a priestory pre vedenie univerzity.

V akademickom roku 2005 - 2006 bude na deviatich fakultách TU študovať vyše 14 000 poslucháčov. Z nich je 3986 prvákov, čo je o približne 90 menej ako vlani.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/