(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Pri hranici s Ukrajinou rekonštruujú objekty pre pohraničníkov
@ Aktuálne -> Región     Sep 29 2005 - 19:27 GMT
Sobrance 29. septembra (TASR) - Jednou z podmienok vstupu Slovenskej republiky do Schengenského priestoru sú aj opravy a rekonštrukcie budov v blízkosti slovensko-ukrajinskej štátnej hranice, v ktorých sídlia oddelenia hraničnej kontroly (OHK).

Dovedna ide výstavbu a rekonštrukcie 11 objektov s celkovými nákladmi takmer 8 miliónov eúr, ktoré plynú so Schengenského prechodného fondu. "DPH budeme platiť v slovenských korunách z prostriedkov štátneho rozpočtu," uviedla dnes pre TASR Zuzana Kmeťová z Komunikačného odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Dodala, že cieľom projektu rekonštrukcie budov je vytvoriť vhodné pracovné podmienky pre policajtov a zodpovedajúce cely pre zaistenie nelegálnych migrantov. "Policajti na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici pracujú v náročných podmienkach, preto im poskytneme vhodné priestory na výkon služby," doplnila Kmeťová.

S ukončením opráv a celkovou výstavbou počíta MV SR v závere októbra budúceho roka. "V tomto období predpokladáme príchod hodnotiacej komisie Európskej únie na spomínanú hranicu," doplnila Kmeťová.

Vlani zrekonštruovali už budovy OHK v Zboji, pribudla nová budova OHK vo Vyšnom Nemeckom a v Čiernej nad Tisou. V nových objektoch nebudú chýbať šatne, sprchy, sušiarne, miestnosti vhodné na odpočinok, kancelárske priestory, ubytovanie pre policajtov a cely policajného zaistenia pre nelegálnych migrantov.

Za sedem mesiacov tohto roka zaznamenali pohraničníci deviatich OHK na východnej hranici 242 narušení, pri ktorých zadržali 1298 osôb. V porovnaní s minulým rokom je o to o 99 prípadov menej a zadržali o 479 menej ľudí.

V rámci readmisie v období od januára do konca júla vrátili 910 osôb, o azyl požiadalo 278 a do útvarov pre cudzincov umiestnili 102 migrantov.

Najviac nelegálnych migrantov, ktorí prekročili takmer 100-kilometrový úsek hranice. pochádzalo z Číny (212), z Ruskej federácie (186) a Moldavska (104).


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/