(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Vodohospodári opravujú časť juhovýchodnej hrádze Zemplínskej šíravy
@ Aktuálne -> Región     Sep 27 2005 - 08:34 GMT
Zemplínska šírava 27. septembra (TASR) - Zhruba 2,5 milióna Sk si vyžiada oprava časti juhovýchodnej strany ochrannej hrádze vodnej nádrže Zemplínska šírava, ktorú v týchto dňoch realizujú vodohospodári.


V roku 2000 po veľkej povodni vzniklo silné vlnobitie, ktoré začalo narúšať opevnenie hrádze. Aby nedošlo k jej ďalšiemu poškodeniu - vymieľaniu podložia, pristúpili vodohospodári k nevyhnutným opravám. Na spevnenie hrádze zvolili inú technológiu, akou bola pôvodne postavená. Ide o drôtokamenné koše, ktoré sa už osvedčili pri korytových úpravách vodných tokov. "Vyskúšame to asi na 150-metrovom úseku, či je odolný voči erózii, ak sa nám to osvedčí, budeme pokračovať," uviedol dnes pre TASR riaditeľ závodu Povodia Laborca v Michalovciach Valentín Kožuch. Dodal, že popri tom zo vzdušnej strany sanujú zosuvy na asi 60-metrovom úseku, pričom opäť využívajú novú technológiu. "Ornicu zberáme až po šmykovú plochu a pod ňu ukladáme zeminu, ktorú zhutňujeme v 30-centimetových terasách," povedal Kožuch.

Začaté práce by mali ukončiť do zimného obdobia. Ak sa technológia osvedčí, pokračovať budú po etapách v budúcom roku. Všetky práce však budú závisieť od prísunu finančných prostriedkov.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/