(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Vláda zrejme uvoľní 4,4 milióna na premostenie v úseku Parchovany - Božčice
@ Aktuálne -> Región     Sep 25 2005 - 07:07 GMT
Bratislava (TASR) - Vláda zrejme uvoľní zo svojej rezervy takmer 4,4 milióna korún na uhradenie nákladov na dočasné premostenie rieky Topľa v miestnej časti Parchovian v Božčiciach, kde došlo pred vyše mesiacom k narušeniu statiky mosta.

Návrh predložili do medzirezortného pripomienkového konania ministerstvá vnútra a financií. Vládu požiadal o pomoc Košický samosprávny kraj, keďže nie je schopný pokryť výdavky na premostenie z vlastných zdrojov.

K narušeniu statiky a uzavretiu mosta v Božčiciach, kde žije 150 obyvateľov, došlo v noci z 9. na 10. augusta. Príčinou bol zrejme silnejší tok rieky a nánosy kmeňov a konárov stromov po dažďoch. Voda podmyla základy stredného piliera držiaceho 74-metrov dlhý most a časť vozovky na ňom tak klesla asi o jeden meter. Vznikla tým havarijná situácia. Jediné možné spojenie, ale len v období sucha, je totiž možné len po poľnej ceste cez obec Dlhé Klčovo, ktorú správca sprejazdnil zasypaním výmoľov štrkom, očistením krajníc, vyrezaním krovia a vykosením trávy.

Náhradná mostná súprava, ktorú cestári zapožičali cez Správu štátnych hmotných rezerv od subjektu hospodárskej mobilizácie - košickej spoločnosti Eurovia - cesty, je dlhá 93 metrov. Starý most s narušenou statikou čaká oprava, ktorá potrvá asi rok. Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja odsúhlasilo na tento účel 20 miliónov korún.

Rezort vnútra v dôvodovej správe tiež argumentuje, že poškodený most môže spôsobiť trvalú prekážku v toku a následné zvýšenie hladiny rieky Topľa, ktoré môže viesť k ohrozeniu obyvateľstva s následnými hmotnými stratami.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/