(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
V Klokočove sa stretli veriaci na fatimskej sobote
@ Aktuálne -> Región     Aug 06 2005 - 14:43 GMT
Klokočov/Michalovce 6. augusta (TASR) - Posilniť vieru v Krista a činiť pokánie je cieľom slávenia fatimskej soboty, ktorá sa dnes konala v Klokočove v Michalovskom okrese.

Vyše dvetisíc gréckokatolíckych a rímskokatolíckych veriacich sa pravidelne vždy v prvú sobotu v mesiaci stretáva v Klokočove, aby si pripomenuli svoje hriechy a v nadchádzajúcom období sa ich vyvarovali. "V prípade priaznivého počasia sa na tomto mieste už 335 rokov stretáva aj vyše tritisíc veriacich," uviedol pre TASR košický apoštolský exarcha vladyka Milan Chautur. Dodal, že na fatimskej sobote sa zúčastňujú aj návštevníci z neďalekej Zemplínskej šíravy. Slávnosť sa koná z podnetu a posolstva Panny Márie.

Veriaci sa stretávajú v blízkosti gréckokatolíckeho chrámu z roku 1835, ktorý je zasvätený Presvätej Bohorodičke. Skutočná ikona Bohorodičky v roku 1670 v chráme rusínskej obce Klokočov pred zrakmi mnohých slzila. Podľa zápisov ju "akýsi heterik prebodol nožom, zalievajúc sa slzami plakala". Dnes sa v chráme nachádza už iba kópia ikony. Originál patril rodu Habsburgovcov a nevedno, kde sa nachádza.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/