(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Nízke ceny ovocia pre priemyselné spracovanie trápi Zagro Michalovce
@ Aktuálne -> Región     Jun 28 2005 - 12:55 GMT
Michalovce 28. júna (TASR)- Iba 2 tony egreša a 30 ton bazového kvetu vykúpila a zmrazila doposiaľ spoločnosť s ručením obmedzeným Zagro Michalovce.

Výkup jahôd v tomto roku vôbec neuskutočnili, pretože ich podľa riaditeľa spoločnosti Imricha Hrubého nebolo komu predať. "Dôvodom súčasnej stagnácie je prepad cien ovocia, na ktoré tlačia odberatelia z krajín Európskej únie," uviedol dnes pre TASR Hrubý. Dodal, že kvalita dopestovaných jahôd na slovenskom trhu bola dobrá, ale nízka cena pre priemyselné spracovanie - iba 10 Sk za kg a nezáujem odberateľov doviedol spoločnosť k rozhodnutiu nevykupovať ich. "Na trhu prerazili poľské jahody za veľmi nízke ceny," doplnil riaditeľ. Podľa jeho slov mala spoločnosť problémy aj s egrešmi. Pokiaľ vlani dosahovala cena egreša na kg 45 Sk, v tomto roku klesla na 20 Sk za kg.

Zagro, s.r.o., Michalovce začne zhruba o 10 dní s výkupom čiernych a červených ríbezlí. Ako sa však vyvinie situácia s ich výkupom, si vedenie spoločnosti netrúfa odhadnúť. "Nikto s nikým neuzatvára kontrakty," konštatoval Hrubý.

Pokiaľ vlani dosiahla spoločnosť zisk pred zdanením v objeme asi pol milióna korún, čo je zhruba na úrovni predchádzajúceho roka, v tomto roku jej vedenie nevie odhadnúť výšku zisku. Dôvodom je nekonsolidovaná situácia na trhu a výrazný prepad cien lesného a záhradného ovocia.

Spoločnosť vykúpila vlani vyše 700 t ovocia, medzi ktorým dominovali šípky, trnky, ríbezle, egreše, maliny, jahody, orechy a pod. Takmer jej celá produkcia do krajín Európskej únie, len jedno percento mrazeného ovocia zostáva na slovenskom trhu. V minulom roku investovala asi milión korún do tunela na zmrazovanie ovocia a do záložných kompresorov.

Zagro zamestnáva 15 stálych pracovníkov. Počas hlavnej sezóny prijímal v uplynulých rokoch brigádnické sily, v tomto roku kvôli nízkym cenám ovocia od tohto kroku firma upustila.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/