(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Ochranári z celej Európy prichádzajú do Tatier
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Jun 17 2005 - 05:46 GMT
/Priatelia Zeme – tlačová správa/ – Ochranári z celej Európy smerujú do Tatranskej Štrby, aby podporili úsilie o záchranu Tatier. Zástupcovia asi štyridsiatich mimovládnych organizácii a pracovníci národných parkov sa v pondelok 20. júna stretnú na medzinárodnom fóre „Divočina v Európe“. Dvojdňové podujatie, ktoré organizujú Priatelia Zeme v Hoteli Rysy v Tatranskej Štrbe, je otvorené pre všetkých záujemcov o situáciu v Tatrách.

Pracovníci národných parkov z Nemecka, Českej Republiky, Poľska a Slovenska a odborníci z mimovládnych organizácií na ňom budú hovoriť o skúsenostiach s riešením kalamít v chránených územiach.

„Cieľom podujatia je výmena skúseností a zahájenie medzinárodnej spolupráce. Budeme diskutovať o prirodzenej obnove lesa; o 'prírodných „katastrofách' v národných parkoch ako o súčasti vývoja lesa; ale aj o významoch divočiny pre stabilitu krajiny,“ hovorí spoluorganizátor podujatia Rastislav Mičaník. Počas druhého dňa, 21. júna, absolvujú účastníci fóra exkurziu do Tatranského národného parku. „Pozrieme sa na časti poľských Tatier v blízkosti plesa Morské oko, kde ponechali les prirodzenej obnove. Potom sa presunieme na slovenskú stranu,“ dodáva Mičaník.

Na stretnutí vystúpi jeden z najlepších odborníkov na lesy a veterné kalamity vo Veľkej Británii Oliver Rakham z Cambridge University. Medzi lektormi budú okrem iných aj Marc-Alexander Gross z WWF Rakúsko, Jaromír Bláha z českého Hnutí Duha, Hartmut Strunz z Národného parku Bavorský les, či Radovan Holub z Národného parku Šumava.

Fóra sa zúčastnia aj zástupcovia dvadsiatich skupín Priateľov Zeme z celej Európy. Bezprostredne po ňom sa totiž v Tatranskej Štrbe uskutoční Valné zhromaždenie Priateľov Zeme Európa, asociácie, ktorá združuje viac ako 30 organizácií a je súčasťou najväčšej svetovej environmentálnej siete Priatelia Zeme.

„Vďaka nášmu fóru bude Európa o Slovensku opäť raz počuť. Tatry, ktorými sa zvyčajne radi pýšime, nás však teraz 'preslávia' podivuhodným prístupom k jedinečnej tatranskej prírode,“ poznamenal Štefan Jančo, koordinátor slovenských Priateľov Zeme.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/