(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Zložky integrovaného systému zvládli imitované teroristické útoky
@ Aktuálne -> Región     Jun 02 2005 - 20:28 GMT
Slovenské Nové Mesto 2. júna (TASR) - Všetky taktické úlohy a ciele vyplývajúce z medzinárodného workshopu a praktického cvičenia Košice 2005 dnes záchranári počas dvoch imitovaných teroristických útokov splnili k maximálnej spokojnosti.

Potrebu cvičenia si vyžiadala nielen kontrola koordinovanosti zložiek záchranného systému, ale aj mnohé teroristické útoky vo svete, na ktoré musí byť pripravené aj Slovensko. "Myslím, že toto cvičenie dokladovalo, že sme na prípadné útoky pripravení. Isteže môže vzniknúť nejaká nepredvídaná situácia, nedá sa všetko nacvičiť, ale dôležité je, aby ľudia vedeli ako postupovať, kedy čo majú robiť," uviedol dnes pre TASR štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Martin Pado.

Do likvidácie následkov teroristických útokov na vlakovú súpravu v Slovenskom Novom Meste a na výletnú loď na Zemplínskej šírave sa zapojili jednotky integrovaného záchranného systému, ktoré pracovali podľa vedúceho odboru krízového riadenia Krajského úradu v Košiciach Andreja Salanciho nadmieru koordinovane. Dodal, že aj druhý fingovaný útok na loď s 80 pasažiermi, ktorý zasiahol i malé plavidlá a návštevníkov rekreačnej oblasti, záchranári zvládli na maximálne profesionálnej úrovni. "Všetky zložky od hasičov, plavčíkov, potápačov, policajtov cez posádky vrtuľníkov postupovali veľmi odborne a rýchlo a viac ako viditeľná bola súhra týchto zložiek integrovaného záchranného systému," doplnil Salanci. Na Zemplínskej šírave pomáhali pri záchranných prácach aj ukrajinskí a poľskí kolegovia.

Cieľom dnešnej akcie bola tiež regionálna a medzištátna spolupráca a likvidácia následkov po teroristických útokoch. Do praktického cvičenia sa zapojilo takmer 380 hasičov, policajtov, záchranárov a riadiacich zložiek a takmer 70 kusov techniky, vrátane vrtuľníkov, člnov, poľných nemocníc a pod.

Záver cvičenia uzavrie rokovanie pracovnej skupiny pre civilnú ochranu Stredoeurópskej iniciatívy, ktoré sa uskutoční v piatok v Košiciach.

Organizáciou cvičenia poverilo Ministerstvo vnútra SR košický KÚ, pretože jeho zložky majú bohaté skúsenosti s riešením mimoriadnych situácií po povodniach, snehových kalamitách, ale aj v súvislosti s prípravou regiónu na schengenský systém na východnej hranici EÚ.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/