(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Na Zemplíne sú viaceré lány poľnohospodárskej pôdy naďalej pod vodou
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Jun 01 2005 - 08:30 GMT
Michalovce 1. júna (TASR) - Stovky hektárov poľnohospodárskej pôdy na Zemplíne sú po nedávnych májových dažďoch naďalej zaliate vodou. Tamojší poľnohospodári preto nestihli osiať všetky jariny a nedokončili ani chemické ošetrenie plodín.

Zaplavená pôda, do ktorej sa poľnohospodárske subjekty nemôžu dostať, sa nachádza napríklad pri Horovciach v Michalovskom okrese, obdobná situácia je na viacerých lánoch v okrese Sobrance. Podľa riaditeľa Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Michalovciach Júliusa Fazekaša si poľnohospodári z poškodených oblastí splnili svoju povinnosť a príslušnej Poľnohospodárskej platobnej agentúre nahlásili dažďami a následnými povodňami vzniknuté škody, aby im neušli priame platby. "Naplavená voda dosahovala pol metra, a tak je logické, že výpadky na úrodách budú. Najväčšie škody sú v súčasnosti badateľné na jarnom jačmeni, ktorý je do značnej miery poškodený a zožltnutý," uviedol dnes pre TASR Fazekaš. Dodal, že v dôsledku podmočenia pôdy sú evidentné už aj hubovité ochorenia plodín.

Vodou poškodené poľnohospodárske subjekty, ktorých je v spomínaných okresoch podľa Fazekaša asi 40 až 50, zároveň nahlásili aj výpadky sejby v stanovenom termíne do 31. mája. "Zemplínski poľnohospodári budú na základe odovzdanej fotodokumentácie žiadať náhradu škôd," doplnil Fazekaš. Kedy sa však odškodnenia dočkajú si netrúfa odhadnúť. Škody vo výške 17 miliónov Sk nahlásilo vlani po povodniach aj malčické družstvo, doposiaľ však nedostalo ani korunu.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/