(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Gašparovič bude žiadať vládu o pomoc pri financovaní priemyselného parku Kechnec
@ Aktuálne -> Región     May 26 2005 - 21:49 GMT
Košice 26. mája (TASR) - Potenciál 30 000 pracovných miesta má najväčší budovaný priemyselný park na Slovensku s vyše 330-hektárovou výmerou v Kechneci pri Košiciach. S jeho výstavbou sa dnes počas pracovného výjazdu do Košického kraja oboznámil prezident republiky Ivan Gašparovič.

Obec zatiaľ viac-menej všetko financuje zo svojich peňazí, ale nenapåňajú sa celkom niektoré sľuby vlády, uviedol prezident po stretnutí so samosprávou a investormi. Preto chce hovoriť s premiérom a zodpovednými ministrami, aby sľúbenú pomoc poskytli. "Viem, že nie je v mojej právomoci im nariadiť. Ale myslím si, že keď budeme o problémoch hovoriť tak, ako mi ich priblížili občania Kechneca, starosta a zahraničný investor, som presvedčený, že ma budú vnímať pozitívne a pomôžu," povedal prezident.

Starosta Kechneca Jozef Konkoly pre TASR spresnil, že pre strategického investora Getrag Ford Transmisions (GFT) pripravujú na základe investičnej zmluvy s vládou 26-hektárové územie. Vláda im na to požičala 104 miliónov Sk, ale tie musia v tomto roku vrátiť. Starosta nevylúčil, že obec predá svoj obchodný podiel v GFT, aby pôžičku mohla splatiť. Stavenisko pre GFT by mali odovzdať 25. júna a na prelome júna a júla by sa mala začať výstavba závodu na výrobu prevodoviek. GFT chce v Kechneci investovať v prvej etape 345 miliónov EUR, v prepočte 13,5 miliardy Sk, a výrobu prevodoviek začať v roku 2007.

Na stretnutí s občanmi Kechneca a podnikateľmi Gašparovič ocenil postoj zástupcu GFT Bernarda Mauryho, ktorý vyhlásil, že neprišli len zarábať peniaze, ale chcú sa dlhodobo podieľať aj na sociálnom rozvoji regiónu.

Na výstavbe priemyselného parku pracuje obec Kechnec od roku 1998. Intenzívne sa začalo jeho územie rozvíjať príchodom prvého investora - americkej spoločnosti Molex v roku 2000. V októbri 2003 priemyselný park otvorili. Dnes tam investori nájdu nielen pozemok a infraštruktúru, ale aj potrebné prídavné služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou, bývaním pre zamestnancov, možnosťami pre športové a kultúrne aktivity.

V apríli 2002 vláda SR podporila zriadenie parku dotáciou vo výške 184,3 milióna Sk. Z týchto prostriedkov bola k jeho hraniciam vybudovaná nová infraštruktúra, čistiareň odpadových vôd, príjazdová cesta a telefónne prípojky. Zo štátnej dotácie sú tiež uhrádzané poplatky za trvalý záber pôdy v rozsahu I. etapy priemyselného parku. Druhú štátnu dotáciu takmer 29 miliónov Sk vláda schválila vo februári 2004 a je určená na dofinancovanie technickej infraštruktúry. Ako potvrdil starosta, od otvorenia priemyselného parku už budujú svoje prevádzky štyria noví investori – Dorsvet Plus, Evans, Imrich Čamaj a JISIMEX. Obec Kechnec má podpísané zmluvy okrem strategického investora GFT aj s tromi menšími investormi – spoločnosťou Plastipak, Kuenz a V.O.D.S.

V súčasnosti priemyselný park Kechnec už zamestnáva vyše 1 000 pracovníkov. Jeho rozvoj má pozitívny vplyv aj na zvyšovanie počtu obyvateľov v Kechneci. Do dvoch rokov je obec pripravená na realizáciu hromadnej bytovej výstavby v rozsahu 200 bytov. Zdravotnú starostlivosť priamo v Kechneci poskytuje profesionálne vybavená poliklinika. Park je rozdelený na územie pre malých a stredných investorov (80 ha - časť A) a významných investorov (252 ha - časť B). Zastavané územie pre malých a stredných podnikateľov v rámci existujúceho priemyselného parku tvorí 10 ha (Gilbos Slovensko, JISIMEX, Imri Čamaj, Evans a Dorsvet Plus). Podpísané zmluvy s investormi sú už približne na 22 ha (Plastipak, Kuenz, V.O.D.S.). Na zvyšných približne 50 ha obec očakáva investorov, ktorí vytvoria minimálne 3 000 pracovných miest. Investície budú zohľadňovať životné prostredie, záujmy obce a využívanie obcou ponúknutých služieb, dodal Konkoly.

(1 EUR = 39,238 SKK)


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/