(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
V Markušovskom kaštieli dnes predstavujú život šľachty
@ Aktuálne -> Región     May 18 2005 - 15:27 GMT
Markušovce 18. mája (TASR) - Ukážky z každodenného života šľachty od stolovania cez spoločenské hry, "muzicírovanie" až po prácu služobníctva v kuchyni dnes návštevníkom kaštieľa v Markušovciach v okrese Spišská Nová Ves predvádzajú sprievodkyne oblečené v dobových kostýmoch.

V letohrádku Dardanely ožívajú historické klávesové nástroje ukážkami hry na pozitívoch, klavichordoch, klavíroch či stolových klavíroch. Sviatočnú atmosféru umocňujú šermiari zo skupiny Páni Spiša. Netradičné vstupné v podobe päťkorunovej pohľadnice pre školákov a dôchodcov, pätnásťkorunového katalógu pre dospelých by malo umožniť návštevu expozícií mnohým záujemcom.

"Svoj" medzinárodný deň oslávili pracovníci Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi s návštevníkmi, pre ktorých pripravili viacero zaujímavých podujatí. V expozícii prírody a histórie Spiša obohatili prehliadku o premietanie videzáznamov, určovanie rastlín či rozoznávanie vtákov a zvierat podľa hlasov a zvukov, ktoré vydávajú.

V expozícii ľudovej kultúry dolného Spiša v Smižanoch pripravili dnes ukážky tkania na krosnách a výstavu venovanú zberateľstvu. Okrem iného sa návštevníci dozvedajú, kedy a kde vznikla prvá kocka cukru, kedy a ako sa začali zbierať známky, čím žehlili a v čom prali bielizeň prababičky súčasníkov, kedy vzniklo prvé pero, zápalky a ďalšie užitočné drobnosti.

Prehliadky pre školákov spestruje súťaž v určovaní, ako a na čo používali predkovia dnes už zabudnuté predmety dennej potreby. sv tal


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/