(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Zrážky spôsobili všeobecný vzostup hladín na východnom Slovensku
@ Aktuálne -> Životné prostredie     May 18 2005 - 09:26 GMT
Košice 18. mája (TASR) - Všeobecný vzostup vodných tokov spôsobili vytrvalé zrážky na východnom Slovensku.

Tretí stupeň povodňovej aktivity na miestnych potokoch vyhlásili v Prešovskom kraji starostovia obcí Bardejovská Dlhá Lúka, Bardejovská Nová Ves, Podhorany, Pušovce a Proč, informoval dnes TASR Ondrej Handzok z dispečingu košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.

V Košickom kraji platí 1. stupeň povodňovej aktivity na Hornáde v hraničnom profile s Maďarskom a na Latorici vo Veľkých Kapušanoch. Povodňová vlna prichádza z Ukrajiny, čo spôsobilo, že hladina rieky Uh stúpla v noci na dnes z 86 centimetrov na 410 centimetrov. Vysoký stav hladiny sa drží aj na Bodrogu, ktorý neustále stúpa a dnes pravdepodobne dosiahne 600 centimetrov, čo je 1. stupeň povodňovej aktivity.

"Pôda v povodí riek je presiaknutá, voda stojí v kalužiach na poliach a pri súčasnom vývoji počasia možno čoskoro očakávať 2. stupeň povodňovej aktivity - stav pohotovosti," uviedol Handzok.

Uspokojivá je situácia na vodných nádržiach, ktoré sú pod maximom prevádzkovej hladiny. Vodohospodári zvyšujú vypúšťanie na Zemplínskej šírave, Domaši a Ružíne, aby vytvorili väčšie rezervy, dodal Handzok.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/