(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Baníckou veselicou vyvrcholilo 2. svetové stretnutie Dobšinčanov
@ Aktuálne -> Región     May 15 2005 - 20:09 GMT
Košice/Dobšiná 15. mája (TASR) - Baníckou veselicou dnes popoludní vyvrcholilo druhé svetové stretnutie Dobšinčanov, ktoré mesto Dobšiná pripravilo počas turíčnych sviatkov.

Od piatka 13. mája ho sprevádzal bohatý kultúrny program na ktorom sa zúčastňovali okrem stoviek domácich aj hostia z Česka, Nemecka, Maďarska, Rakúska a Izraela. Rodákov a hostí si Dobšinčania uctili programom miestnych škôl, folklórnych súborov, vystúpeniami dychových hudieb a mažoretiek. Nedeľné ráno patrilo bohoslužbám, po ktorých odmenili zaslúžilých baníkov.

Podľa primátora Dobšinej Jána Vozára tradícia, založená v roku 2000, úspešne zapustila korene a už teraz uvažujú o príprave nadchádzajúceho stretnutia. Na jeho päťročnom cykle sa počas prvého stretnutia v roku 2000 dohodli členovia Rady Dobšinčanov. "Je dobré, keď sa ľudia stretávajú, pripomínajú si minulosť a nezabúdajú na svoje rodné mesto. Keby sme neverili v pozitívny zmysel týchto stretnutí, určite by sme ich nerobili," dodal.

Dobšiná je staré banícke mesto s bohatou históriou. Vstúpila do dejín v 13. storočí ako slovenská osada založená na podnet rodu Bebekovcov. Archívne dokumenty ju označujú za prvé oceliarske mesto Uhorska, pričom v roku 1680 tam postavili prvú vysokú pec na Slovensku. Známa je aj lýceom, na ktorom študovali významné slovenské osobnosti ako Pavol Jozef Šafárik, Juraj Palkovič či Karol Kuzmány. Pre turistov je vstupnou bránou do národného parku Slovenský raj. Svetoznáma je Dobšinská ľadová jaskyňa objavená v roku 1870.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/