(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Odstúpenie Fronca požadovala v Košiciach približne tisícka študentov
@ Aktuálne -> Školstvo     Apr 20 2005 - 12:54 GMT
Košice 20. apríla (TASR) - Odstúpenie ministra školstva SR Martina Fronca požadovala dnes na protestnom zhromaždení v mestskej pešej zóne približne tisícka košických maturantov zo 16 gymnázií a odborných škôl. Zároveň spustili petíciu za jeho odvolanie pre "hrubé nezvládnutie kompetencií," ktorá potrvá do 10. mája a zašlú ju premiérovi Mikulášovi Dzurindovi.

Študenti sú toho názoru, že Fronc nezvládol prípravu novej maturity. Ako sa vyjadril Tomáš Hudák z Gymnázia na Alejovej 1, novú maturitu schvaľujú, ale neschvaľujú systém, akým bola pripravená. "Fronc túto maturitu komplexne nezvládol, pretože bola pripravená chybne a doťahovala sa fakticky celý školský rok. Myslím si, že v tomto štáte je minimum ľudí, ktorí ho podporujú na tomto mieste," vyjadril sa študent.

Protest a hodinový štrajk košických maturantov, ktorým sa pridali k výzve trenčianskych gymnazistov, zorganizoval Študentský parlament mesta Košice. Jeho predsedníčka Zuzana Tkáčová uviedla, že chybné neboli len testy z matematiky, ale aj v zadaniach z ostatných predmetov našli spolu 11 chýb. "Niektorí hovoria, že nič nedokážeme, ale aj November 89 začínal takto," dodala Tkáčová.

Vystúpenie študentov v Košiciach bolo najväčšie od Novembra 89. Mladí ľudia vyšli do ulíc s transparentmi ako Nie sme pokusné králiky, Sme budúcnosť národa, s nami zametať nebudú a podobne. Skandovali za odstúpenie Fronca, štrngali kľúčmi a pískali. Niektorí mali oblečené špeciálne vyrobené "protifroncovské" tričká. Na ospravedlnenie do školy im študentský parlament poskytol potvrdenie o účasti na štrajku.

Medzi študentov prišla aj predsedníčka Slobodného fóra a poslankyňa NR SR Zuzana Martináková. Podľa jej slov ich podporia minimálne v tom, aby písomnú skúšku z matematiky nemuseli opakovať tí, čo nemali chybné zadanie.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/