(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Súťažte o knihu

Eva Hajdu: Hrdzavá Rea a Veterný kráľ


@ Kultúra -> Literatúra     Apr 14 2005 - 15:09 GMT
Vydavateľstvo Agentúra K uviedlo v týchto dňoch na knižný trh dielo autorky Evy Hajdu s názvom Hrdzavá Rea a Veterný kráľ. Príbeh určený deťom má všetky atribúty knihy, ktorá pri čítaní pohltí čitateľa natoľko, že unikne zo sveta povinností a striktne účelovo riadeného života do sveta rozprávkovej fantázie, v ktorom nakoniec zvíťazí dobro nad zlom.

Jasná typológia kladných a záporných postáv, životné ideály, za ktoré hodno bojovať a opisy vybájenej krajiny – to je to, čo dieťa potrebuje minimálne rovnako ako výchovu k praktickému životu. I keď mladý čitateľ hltá očami písmená, dej knihy sa odohráva v jeho hlave. Citlivo vníma nástrahy i odvahu hrdinov príbehu, stotožňuje sa s potrebou konať dobro, rozvíja svoju obrazutvornosť vnútornou vizualizáciou krajín, oproti ktorým vyzerá mestské sídlisko ako smetisko betónu a zruinovaných ľudských bytostí.

Dieťa sa pri zahåbení do deja vydáva zmeniť svet, v čiernobielom kontraste konania kladných a záporných postáv sa vnútorne identifikuje s hlavnými hrdinami a vytvára si vlastnú hierarchiu hodnôt, v ktorej odvaha postaviť sa za správnu vec je rovnako prirodzená ako to, že dýchame.

Možno raz príde čas, keď detský čitateľ „dospeje“ a zhodí ideály detstva ako zlú ťarchu z ramien. Stane sa z neho prakticky konajúci človek, ktorý povýši rozum nad city, naučí sa žiť vo svete kompromisov a spomienky na detské snívanie bude vnímať s odstupom ako časy nezrelej naivnosti. Tiež sa však môže stať, že príbehy z detských kníh, alebo aspoň pocity, ktoré sa pri ich čítaní vytvárali, mu ostanú pevne zakotvené podvedomí a budú usmerňovať jeho kroky bez toho, aby si to uvedomoval. Aj v tom je sila detskej knihy, že v čase formovania osobnosti dokáže oddeliť zrno od plevelu a zasiať v detskej duši to najlepšie, čo, verme, vzklíči a prinesie svoju úrodu v správny čas. Hrdzavá Rea a Veterný kráľ je rozprávka, ktorá má všetky predpoklady túto úlohu splniť.

Autorka s nesmiernou dávkou empatie pre detské snívanie vytvorila príbeh o Rei, nevlastnej dcére tvrdo vládnucej kráľovnej. Rea, potom ako jej zomrel otec, prechádza tými najťažšími životnými skúškami. Samozrejme, dobro musí zvíťaziť, aby sa umocnila jeho hodnota a naplnila dieťa presvedčením, že zaň vždy hodno bojovať. Žiaden film ani počítačová hra nevytvorí toľko predstáv ako opis severnej krajiny bažín, pochmúrneho zámku so špicatými vežičkami, či trónnej slávnosti cisárskej rodiny. Veď dieťa bez fantázie by bolo ako obraz bez farieb. Táto kniha v tomto smere umožní rozvinúť a dosiahnuť to, čo naservírované produkty televíznej obrazovky spåňajú len v zanedbateľných percentách.

Kniha je určená všetkým deťom, ba povedal by som, že aj tým, čo ešte nezabudli, že kedysi deťmi boli. Nezáleží na veku. Záleží len na tom, ako sa dokážeme oddať vnútornej a nezávislej logike rozprávky, čo napåňa človeka človečinou. Autorke tejto knihy sa to istotne podarilo.

Slavomír Szabó

Pozor súťaž!


Vydavateľstvo Agentúra K nám do súťaže venovalo jednu knihu. Môže byť Vaša. Stačí, ak do piatku pošlete e-mail na adresu: sivo@cassovia.sk. V predmete e-mailu uveďte: Hrdzavá Rea.

Do e-mailu napíšte odpoveď na otázku:
Ako sa volá autorka knihy Hrdzavá Rea a Veterný kráľ?

Nezabudnite pripísať svoje meno a telefónne číslo. Meno výhercu uverejníme v piatok.

Upozornenie: K e-mailu nepripínajte žiadne prílohy – takýto e-mail bude vymazaný. Neposielajte viacej e-mailov z jednej adresy – takéto e-maily budú vymazané.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/