(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Priatelia Zeme - SPZ už piaty rok pomáhajú rozvíjať kompostovanie
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Apr 08 2005 - 03:23 GMT
(Priatelia Zeme – tlačová správa) -- Priatelia Zeme - SPZ už päť rokov pomáhajú obyvateľom Košíc a okolia ekologickejšie nakladať s odpadmi a šetriť peniaze. Organizácia poskytuje kompostovacie zásobníky, za symbolický poplatok požičiava drvič záhradného bioodpadu, ktorý ocenia tí, čo nechcú riskovať pokutu za nelegálne spaľovanie orezaných konárov. Ľuďom, ktorí chcú začať kompostovať, ale nevedia ako na to, alebo majú s kompostovaním problémy, Priatelia Zeme poskytnú informačný materiál s praktickým návodom a telefonické poradenstvo.

Maloobchodná cena bežne predávaného dreveného kompostovacieho zásobníka predstavuje viac ako 700 Sk. Priatelia Zeme - SPZ ho poskytujú za časť výrobných nákladov, ktoré sú niekoľko násobne menšie ako komerčná cena. Zneškodnenie jednej tony odpadu z domácností stojí v košickej spaľovni 1 785 Sk. Bioodpad, ktorý možno spracovať inak, pritom v Košiciach tvorí 45 - percentný podiel z komunálneho odpadu.

Pre životné prostredie sú negatíva miešania bioodpadov s inými zložkami domácich odpadov porovnateľné s rizikami spojenými s nebezpečným odpadom. Bioodpad zapríčiňuje vznik nebezpečných skládkových plynov a prispieva k vzniku nekontrolovateľných chemických reakcií. Ak je v ňom prítomná soľ, môže byť pri spaľovaní zdrojom produkcie toxických dioxínov.

Každý kto má záujem zmeniť spôsob nakladania s biologickým odpadom, môže kontaktovať Priateľov Zeme - SPZ na tel. číslach 055 / 677 1 677, 0903 77 23 23 alebo prostredníctvom e-mailu: spz@priateliazeme.sk.

Od roku 2001 Priatelia Zeme - SPZ vyrobili už 800 kompostovacích zásobníkov, ktoré poskytli záujemcom z Košíc a okolia. Požičiavanie drviča využíva každoročne niekoľko desiatok domácností a záhradkárov. Aktivity Priateľov Zeme - SPZ inšpirujú stále viac samospráv na Slovensku, ktoré podobné služby začínajú alebo ich už niekoľko rokov ponúkajú svojim obyvateľom.


Viac informácií Vám poskytne:
Radoslav Plánička
tel. 0903 669 886
e-mail: planicka@priateliazeme.sk


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/