(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Premiér Mikuláš Dzurinda otvoril priemyselný park v Spišskej Novej Vsi
@ Aktuálne -> Región     Apr 06 2005 - 07:54 GMT
Spišská Nová Ves (TASR) - Priemyselný park v Spišskej Novej Vsi, v ktorom pribudne do troch rokov 560 pracovných miest a perspektívne až 800, včera slávnostne otvoril vo svojom rodnom meste predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda.

Začiatky realizácie projektu siahajú do roku 2000, kedy sa zrodila myšlienka využiť objekt bývalého nábytkárskeho závodu Nový domov. K existujúcim priestorom pribudli dve nové výrobné haly. Vo väčšej z nich sa etablovala brazílska firma CRW Plasticos Slovakia, ktorá už nainštalovala stroje a postupne začne prijímať zamestnancov.

Záujem o prácu je veľký, keďže miera nezamestnanosti v okrese je vyše 18-%. Na druhej strane je o priemyselný park v Spišskej Novej Vsi tiež značný záujem zahraničných i domácich firiem. Potvrdil to aj premiér, ktorý uviedol, že snahou vlády je stimulovať investorov, aby sa etablovali v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti, predovšetkým na južnom a východnom Slovensku. Pripomenul, že úspech závisí od ľudí, od aktivít samosprávy i poslancov parlamentu, ktorí obhajujú záujmy regiónu. V tejto súvislosti vyzdvihol vytrvalosť bývalého primátora Spišskej Novej Vsi, poslanca NR SR Karola Mitríka.

Primátorka Anna Fedorová nechcela zverejňovať mená ďalších investorov. Ako povedala "záujem je značný. Hlási sa viacero firiem. Rokujeme napríklad s investorovom z Francúzska, ktorý však požaduje halu s rozlohou 7 000 m2, pričom mu môžeme ponúknuť menšiu s dvoch existujúcich, s rozlohou 2 000 m2."

Poslanec NR SR Karol Mitrík (SDKÚ) na margo "pochvaly" uviedol, že sa mu vyplatila tvrdohlavosť. "Keď sme vo vedení mesta pred piatimi rokmi začali uvažovať, čo s tzv. hnedou zónou ďalej, skeptici nás označili za fantastov. Prešiel som kus sveta a videl, čo podnikatelia požadujú. Staré budovy veľmi nelákajú a bolo treba ponúknuť niečo nové. Mesto nemalo 120 miliónov na výstavbu výrobných hál. Zháňali sme ich a dávali dohromady z predvstupových fondov, zo štátnych zdrojov, niečo z rozpočtu mesta. Dobré dielo sa podarilo," konštatoval niekdajší primátor. Dodal, že úspešný projekt je návodom ako ďalej, keďže hneď vedľa priemyselného parku sú rozľahlé priestory bývalej textilnej fabriky. Mesto uvažuje aj o ďalších lokalitách.

"Firma CRW Plasticos sa orientuje na výrobu plastových komponentov pre producenta kompresorov, spišskonovoveské Embraco Slovakia, ale aj pre automobilový priemysel a ďalších odberateľov," povedal pre TASR viceprimátor mesta Pavel Kuchárek. Dodal, že v pôvodnej administratívnej budove sídli aj viacero slovenských firiem zameraných na výrobu atypického nábytku a prácu s drevom.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/