(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Lesníci a ochranári sa dohodli na rozšírení prírodnej rezervácie Udava
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Mar 31 2005 - 01:39 GMT
Košice (TASR) - Lesníci a ochrancovia prírody na Slovensku našli prvýkrát spoločnú reč. Štátny podnik Lesy SR sa rozhodol podporiť štvorročnú snahu Lesoochranárskeho zoskupenia (LZ) VLK rozšíriť prírodnú rezerváciu Udava.

Podľa vyjadrení predstaviteľov oboch skupín ich často protichodné záujmy dokázala spojiť myšlienka vytvoriť na Slovensku podmienky pre prirodzený vývoj lesa. Jeho existencia môže ďalším generáciám priniesť odpoveď na otázku, čo dokáže príroda vlastnými silami.

Pôvodná prírodná rezervácia Udava bola zriadená v roku 1982 na výmere 52 hektárov. LZ VLK už v apríli 2001 odôvodnilo a navrhlo jej rozšírenie na 393 hektárov. Hoci iniciatívu "Vlkov" podporili desiatky odborníkov, jediný správca územia - štátne lesy, uznali ich argumenty až v súčasnosti.

Na "ťahu" je teraz prešovský Krajský úrad životného prostredia, ktorý je kompetentný vyhlásiť rozšírenie rezervácie. Podľa náčelníka LZ VLK Juraja Lukáča je reálne, aby sa tak stalo do mesiaca.

Lukáč v tejto súvislosti zdôraznil fakt spolupráce s lesníkmi. "My sme ako oheň a voda a veľmi ťažko od nás očakávať, že sa budeme na veky vekov objímať. Lesníci majú inú pracovnú filozofiu, my máme inú. Základný, pravdepodobne nezmieriteľný rozdiel však asi zostane: my si myslíme, že príroda to vie lepšie a lesníci si, samozrejme, vždy budú myslieť, že to vedia lepšie," poznamenal.

Generálny riaditeľ š.p. Lesy SR Karol Vinš vníma konštruktívny dialóg s ochranármi ako podanú ruku. Pripustil, že myšlienka rozšírenia rezervácie bude mať aj svojich odporcov. "My si však dnes myslíme, že pozitívny dopad, ktorý bude mať to, že vytvoríme priestor, kde budeme spoločnými silami sledovať proces vývoja lesa, nemôže byť pre štát a pre spoločnosť negatívny," konštatoval Vinš. Záver doliny Udavy na severovýchodnom výbežku Slovenska tvorí jednu z najcennejších častí Národného parku Poloniny. Tamojší ekosystém, tvorený prevažne jedľovo-bukovými lesmi s výskytom pôvodných rastlinných a živočíšnych spoločenstiev, predstavuje územie celoeurópskeho významu.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/