(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Na Zemplíne vládol počas Veľkého piatku prísny pôst
@ Aktuálne -> Región     Mar 29 2005 - 00:11 GMT
Michalovce/Zemplín (TASR) - Prísny pôst podľa starých zvykov sprevádzal Veľký piaok na Zemplíne. Široké rezance s tvarohom - hlavné jedlo zeleného štvrtka, ktoré na poliach predpovedalo široké klasy a v domácnostiach hojnosť mlieka a masla, vystriedali "harengy" - kyslé ryby, kyslá kapusta a vajíčka uvarené na tvrdo.

Podľa obyvateľov z Lastomíra pri Michalovciach sa na Zemplíne odmlčali aj zvony. "Keď umrel Ježiš Kristus, zvony vraj odišli do neba", uviedli pre TASR uvedené zdroje. Dodali, že zvonenie nahradzuje aj v týchto dňoch až do vzkriesenia - do polnoci zo soboty na nedeľu zvuk rapkáčov a "kolotanky"- drevenej dosky so srdiečkom.

Počas Veľkého piatka sa v minulosti cibuľovými šupkami farbili vajíčka, ktoré sa potierali slaninkou. Biela sobota bola a aj zostala vyhradená na prípravu šunky (šoudry), klobás, "syrca" - vareného z mlieka a vajec, kysnutého bieleho koláča, zemiakového šalátu a podobne.

V sobotu večer, alebo v nedeľu ráno rímskokatolícke gazdiné nosievajú časti pokrmov - "pasky" posvätiť do kostola. Pravá veľkonočná nálada vyvrcholila na Zemplíne vždy počas oblievačky v pondelok.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/