(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Vodné nádrže na východe Slovenska sú pripravené na topiaci sa sneh
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Mar 15 2005 - 02:00 GMT
Košice (TASR) - Vodné nádrže na východnom Slovensku sú pripravené prijať zvýšené prítoky vody z topiaceho sa snehu. S ich prípravou začal košický závod Slovenského vodohospodárskeho podniku už v polovici februára, informoval technicko-prevádzkový námestník Marián Miščík.

Zásoby snehu v povodí Bodrogu a na ukrajinskej strane mimoriadny stav nesignalizujú. Iná je situácia vo Vysokých Tatrách v povodí rieky Poprad, kde pribudlo v súvislosti so snehovou kalamitou snehovej masy oveľa viac ako po iné roky. Kvôli prevencii platí v okresoch Poprad a Kežmarok na tokoch 3. a 2. stupeň povodňovej aktivity a vodohospodári sprietočňujú tatranské rieky odstraňovaním drevín a iných prekážok.

Druhý stupeň povodňovej aktivity stále platí na Ondave pri Markovciach v okrese Michalovce. Po vlaňajšej prietrži tam dokončujú sanáciu hrádze a z koryta rieky odstraňujú bariéry.

Podľa Miščíka určité komplikácie môžu spôsobiť prípadné zrážky a rýchle otepľovanie, pričom vznik ľadových zátarás a následných povodňových situácií nemožno vylúčiť na menších tokoch nad vodnými nádržami.

Mierne oproti normálu zvýšili východoslovenskí vodohospodári vypúšťanie Zemplínskej šíravy, do ktorej priteká 10 metrov kubických za sekundu a odteká trojnásobok. Na Domaši, Ružíne a Dobšinej je vypúšťanie v súlade s bežným manipulačným poriadkom, dodal Miščík.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/