(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Svet kraslíc ponúka aj kurióznu vajíčkovú matriošku s otváracími dvierkami
@ Kultúra -> Výstavy     Mar 11 2005 - 08:19 GMT
Košice (TASR) - Založiť tradíciu veľkonočných výstav v Košiciach sa tento rok rozhodlo tamojšie Regionálne rozvojové centrum remesiel (RRCR) usporiadaním nultého ročníka výstavy Svet kraslíc.

Vo Východoslovenskom múzeu na Hviezdoslavovej ulici sa včera konala jej vernisáž. Návštevníkom usporiadatelia umožnili na niekoľkých stovkách vajíčok spoznať tradičné i novodobé techniky výroby a zdobenia kraslíc. Podľa prezidentky RRCR Dariny Kaletovej iniciatíva nie je náhodná - ich občianske združenie vzniklo s cieľom zachovávať, podporovať a rozvíjať tradičné remeslá na Slovensku. Sama má dlhoročné skúsenosti s remeselnou činnosťou a zdobeniu kraslíc sa venuje 12 rokov.

Okrem tradičných techník ako vyškrabávanie, batikovanie, zdobenie voskom či obliepanie slamou môžu návštevníci na výstave vidieť aj novodobé spôsoby zdobenia nitovaním, maľovaním farbami, opletaním drôtom či vàtaním a dozdobením voskom. Medzi pozoruhodné exponáty patria aplikované miniatúry v otváracích krasliciach. Kuriozitou je tzv. matrioška - originál kraslice skladajúci sa z pštrosieho, husacieho, kačacieho, prepeličieho a z vajíčka andulky. Každé z nich má samostatné pántiky a otváracie dvierka.

Na výstave, ktorá potrvá do konca marca, je možné si kraslice aj kúpiť. Počas výstavy budú aj praktické ukážky zdobenia veľkonočných vajíčok.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/