(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
V Sobranciach zachytili falošné anglické libry
@ Aktuálne -> Región     Feb 11 2005 - 14:06 GMT
Košice 11. februára (TASR) - Podozrivú bankovku v nominálnej hodnote 20 GBP zachytili v pobočke VÚB v Sobranciach. Vytlačená bola na nekvalitnom papieri a chýbali jej ochranné prvky.

Falošné anglické libry predložil na výmenu 45-ročný nezamestnaný Štefan S. s tým, že ju dostal od sestry z Anglicka, informovala dnes Oľga Lukáčová z KR PZ v Košiciach. Podľa Lukáčovej V Košickom kraji zaznamenali vlani 154 kusov falzifikátov rôznej meny. V porovnaní s rokom 2003 je to pokles o dva kusy. Najviac falšovanou menou boli tisíckorunové bankovky. Celkom bolo zachytených 55 kusov. Druhou najviac falšovanou bankovkou bola stokorunáčka (22 kusov). Oproti predchádzajúcemu roku došlo však k výraznému poklesu počtu falošných stodolárových bankoviek, a to zo 74 kusov na 16 kusov.

Najvyšší počet podozrivých bankoviek - 45 zaznamenali na území okresu Michalovce. Naopak, v rámci okresu Košice-okolie nebol zaznamenaný výskyt žiadnej podozrivej bankovky.

Bankovky slovenskej meny sú falšované predovšetkým na ľahko dostupných prístrojoch a zariadeniach za pomoci počítača a farebnej tlačiarne alebo rôznych kopírovacích prístrojov, uviedla Lukáčová. Vyrábajú ich predovšetkým naši občania, a to najmä mladší ľudia, zväčša študenti. Falošné bankovky sa potom snažia dať do obehu v rôznych obchodných zariadeniach ako sú supermarkety alebo novinové stánky. Keďže po "domácky" vyrobené bankovky majú spravidla nízku kvalitu a pri troche pozornosti sa dajú ľahko odhaliť, páchatelia často využívajú na ich distribúciu miesta, kde je nedostatok svetla, či nedostatok času na skúmanie pravosti, kde je starší a menej pozorný personál, alebo kde je veľký obrat finančnej hotovosti.

Bankovky zahraničnej meny sú kvalitnejšie a na naše územie sa dostávajú najmä prostredníctvom občanov SR pracujúcich v zahraničí, prípadne ich k nám dovezú zahraniční návštevníci, ktorí väčšinou nevedia, že bankovka, ktorú chcú vymeniť za slovenskú, je falošná, dodala Lukáčová.

Z vlaňajších 154 kusov falošných bankoviek u 39 kusov falzifikátov polícia zistila páchateľa.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/