(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
PrF UPJŠ v Košiciach rozširuje aktivity na informatizáciu spoločnosti
@ Aktuálne -> Školstvo     Feb 04 2005 - 15:47 GMT
Košice 4. februára (TASR) - Päť akreditovaných vzdelávacích programov zameraných na informatizáciu slovenskej spoločnosti má Prírodovedecká fakulta košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PrF UPJŠ).

Fakulta zriadila ako účelové pracovisko Centrum celoživotného vzdelávania ponúkajúce programy pre učiteľov a študentov stredných i základných škôl, zamestnancov štátnej a verejnej správy, firmy i jednotlivcov, uviedol dnes na tlačovej konferencii pri príležitosti Dňa otvorených dverí dekan Pavol Sovák. Centrum sa zapojilo aj do projektov európskych štrukturálnych fondov a s dotáciou štyri milióny korún rieši v súčasnosti projekt Vzdelávanie učiteľov prírodovedných predmetov so zameraním na informačno-komunikačné technológie a využitie e-learningu.

Prodekan pre rozvoj Dušan Šveda informoval, že fakulta je testovacím centrom ECDL (European Computer Driving Licence), kde môžu záujemcovia získať certifikát - "vodičský preukaz na počítač", platný v krajinách EÚ. Zatiaľ ho získalo prvých 15 uchádzačov z prostredia mimo fakulty. V súvislosti so zvyšujúcim sa tlakom na počítačovú gramotnosť vo verejnej správe škola očakáva zvýšený záujem. Na získanie medzinárodného certifikátu ECDL je potrebné absolvovať sedem modulov. Podľa Švedu prejde za nasledujúce tri roku testovacím centrom aj 680 zamestnancov fakulty, na čo získali z Európskeho sociálneho fondu päť miliónov korún.

Fakulta sa zapojila do projektu Infovek, v rámci ktorého bude potrebné vyškoliť v informatike v rámci Slovenska 80 000 učiteľov a v spolupráci s Ministerstvom financií SR realizuje aj školenia pre klientov Štátnej pokladnice a daňových úradov.

Ako ďalej informovali na tlačovej konferencii, škola využíva efektívne vlastný Akademický informačný systém porovnateľný s podobnými systémami v Európe. Mimo domovskej UPJŠ ho aplikovali aj na nitrianskej Univerzite Konštantína Filozofa, Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, na Prešovskej univerzite a pripravujú na Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach. "Všetko, čo študenti a učitelia potrebujú, je na webe" - povedal dekan Sovák. Počas Dňa otvorených dverí sa stredoškoláci mohli dnes cez internet dokonca prihlásiť na štúdium.

Aj keď informatika je súčasťou učiteľských a bakalárskych študijných odborov PrF UPJŠ, škola má skúsenosť, že absolventi stredných škôl prichádzajú na fakultu slabo pripravení. Podľa prodekana Andreja Bobáka to súvisí s tým, stredné školy nemajú dostatok kvalifikovaných učiteľov informatiky, pretože ich absolventi idú zväčša do platovo lukratívnejších odvetví.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/