(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Populácia medveďov na Slovensku sa premnožila a ich redukcia je nevyhnutná
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Nov 11 2004 - 02:27 GMT
Košice (TASR) - Medvede sa na Slovensku premnožili a ich pripravovaný tohtoročný odstrel v počte približne 60 kusov je podľa člena medzirezortnej komisie pre veľké šelmy Juraja Cibereja a pedagóga košickej Univerzity veterinárskeho lekárstva nevyhnutný.

V reakcii na protesty ochranárov sa však Ciberej prikláňa k názoru, že odstrel by mal byť selektívny a do úvahy pripadá aj odchyt a presun do iných zón. Strieľať by sa však zásadne nemali mláďatá do 60 kilogramov, pretože "na deti sa vo vojne nestrieľa", zdôraznil.

"Regulovať stavy medveďov musíme. Ľudia napadnutí v lese touto šelmou už hovoria, že si vážime viac medveďa ako človeka," uviedol dnes Ciberej pre TASR. Podľa jeho názoru Slovensko je v zachovaní veľkých dravcov ako medveď, vlk a rys na tom najlepšie v Európe. Počet medveďov sa napríklad odhaduje podľa rôznych metodík na 700 až 1400 kusov. Populácia medveďov, ktoré sú u nás chránené viac ako 50 rokov a ich reprodukčná schopnosť je vysoká, sa však premnožila a na jedného pripadá už len 800 hektárov lesa. Turisti často nedodržiavajú najmenej 50-metrovú takzvanú útekovú zónu, nevedia sa správať v lese a medveď potom zaútočí, najmä keď je ohrozené mláďa, dodal Ciberej.

Proti pripravovanému odstrelu medveďa už protestovalo listom Rade Európy a Európskej komisii Lesoochranárske zoskupenie Vlk so sídlom v Tulčíku v okrese Prešov. Získalo pritom aj podporu poľských a českých mimovládnych organizácií.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/